در طراحی ویلا مدرن دوبلکس به چه نکاتی باید توجه کرد؟

5 نکته در طراحی ویلا مدرن دوبلکس

آیا به دنبال یک طراحی لاکچری و خاص برای ویلای خود می‌گردید؟ طراحی ویلا به سبک مدرن دقیقاً همان چیزی است که به دنبال آن هستید. از آن‌جایی‌که این سبک بسیار پرطرفدار بوده، پس بی‌شک شاهد نمونه‌های زیادی از آن در اطراف خود بوده‌اید و با دیدن آن‌ها به وجد آمده‌اید. نکته مثبت طراحی نوین، هدفمندی آن در استفاده بهینه از فضای داخلی و فضای بیرونی محسوب می‌شود. 5 نکته در طراحی ویلا مدرن دوبلکس وجود دارد که باید در طراحی ویلای خود آن‌ها را لحاظ کنید.

سبک مدرن در طراحی ویلای دوبلکس

 

سبک مدرن در طراحی ویلای دوبلکس

 

در سبک ویلای مدرن، سادگی حرف اول را می‌زند. در حالی‌که در سبک کلاسیک، شاهد تزئینات چشم‌گیر همراه با جزئیات هستیم. احجام ساده هندسی و خطوط تیز در سبک مدرن به کار گرفته شده‌اند. زیبایی خاص و منحصربه‌فرد سبک مدرن، طرفداران زیادی را از آن خود کرده است. برخی افراد معتقدند که طراحی ویلا به سبک مدرن از مقاومت بالایی برخوردار بوده و جزء بهترین نمونه‌های طراحی ویلای شیک به شمار می‌روند.

محبوبیت این سبک به علت زیبایی، سادگی، کاربردپذیری و در عین حال شیک و لوکس بودن این سبک از طراحی است. علاوه بر شیشه و چوب در انواع مختلف، مصالحی همچون سیمان و بتن نیز در ساخت ویلای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سبک مدرن تلاش بر این بوده که استفاده از نور طبیعی به جای نور مصنوعی را افزایش دهند. از همین رو، پروژه‌های طراحی ویلای شیشه‌ای شروع به کار کرده‌اند. در طراحی ویلاهای مدرن اغلب شیوه‌ مینیمالیستی به کار گرفته می‌شود. به این شکل که طراحی‌ها ساده، زیبا و کاربردی صورت می‌پذیرند.

در ساخت ویلا به سبک مدرن، از اشکال و طرح‌های ساده‌ای همچون مربع، مکعب و مستطیل استفاده می‌شود. این طرح آرامش و راحتی را برای مخاطب به همراه خواهد داشت. از سری مزایای طراحی ویلای مدرن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان خلق خلاقانه فضاها
  • نورگیری بهتر
  • امکان گسترش در آینده
  • طراحی زیبا و دلپذیر در ویلاهای مدرن
  • ویلای مدرن، دوستدار محیط زیست

در ویلاهایی به سبک مدرن، با کاهش فضاهای پرت و بدون استفاده روبه‌رو هستید. از اهداف اصلی طراحان در ساختار ویلای مدرن، می‌توان به خلق یکپارچه‌ ارزش‌های زیبایی شناختی به دور از هرگونه ساختار اضافی اشاره کرد. در طراحی به سبک مدرن به ایجاد صحیح جریان هوا، صرفه‌جویی در مصرف آب، کاهش مصرف انرژی برای روشنایی و … توجه می‌شود.

1. طرح کلی

اولین نکته حائز اهمیت در طراحی ویلا به سبک مدرن، عملکرد آن خواهد بود. در این سبک از طراحی ویلا، عملکرد در اولویت اول ما قرار می‌گیرد و شالوده و بنیان طراحی‌های مدرن بر این پایه استوار هستند. به کارگیری تکنولوژی‌های جدید در ساخت و ساز و طراحی ویلا، از دیگر ویژگی‌های سبک مدرن به شمار می‌رود. تکنولوژی‌هایی همانند اسکلت فلزی و پنجره‌های سراسری در طراحی مدرن به کار گرفته می‌شوند.

بر اساس شرایط جغرافیایی و سلیقه و خواست مشتری و دیگر عوامل، طرحی کلی را برای ساخت ویلای مدرن در نظر می‌گیریم. بعد از ایجاد طرح کلی و پیش رفتن سازه، در هر مرحله دکوراسیون داخلی ویلا مدرن را تعیین می‌نماییم. در ساخت ویلاها باید حواستان باشد که از ساخت و سازهای شهری و آپارتمانی الگوبرداری نکنید. چرا که روح طبیعت در ساخت ویلاها باید جریان یابد و به گونه‌ای طراحی شود که حال و هوای طبیعت و آرامش را در این ویلا بتوانید لمس کنید.

2. نقش عملکرد در طراحی

عملکرد نقش مهمی در طراحی ویلای مدرن و همچنین هر طراحی مدرنی بازی می‌کند‌. قبل از شروع مرحله طراحی، شما باید تعیین نمایید که به چه فضایی و با چه کاربردی نیاز دارید. پروژه طبق عملکرد تعیین شده توسط شما پیش خواهد رفت. اولویت دوم ما در طراحی به سبک مدرن، زیبایی و فرم ویلای شما است.

آیا می‌دانید چه زمانی طراحی یک ویلا به سبک مدرن، موفق عمل کرده است؟ زمانی‌که تمام فضاهای موجود در ویلا، طبق نیاز کاربران طراحی شده باشد و سبک زندگی و سلیقه کاربران در طراحی آن دخیل بوده باشند. در حالت کلی، می‌توان گفت که طراحی ویلا به سبک مدرن، هدفمند انجام می‌شود و هر فضا کاربرد و عملکرد مختص به خود را دارد. از این رو، جهت هدفمند پیش رفتن پروژه، برنامه‌ریزی‌های لازم صورت می‌گیرد.

3. انتخاب صحیح رنگ ها و وجود هارمونی

 

انتخاب صحیح رنگ ها و وجود هارمونی

 

رنگ‌ها، جزء بخش جدایی‌ناپذیر دکوراسیون ویلای مدرن به شمار می‌آیند. ترکیب رنگ‌ها تاثیر چشم‌گیری در جلوه‌ طراحی داخلی و خارجی دارد. تاثیر رنگ‌ها در ظاهر نهایی ویلا مشهود است. در حالت کلی، در طراحی‌های مدرن و همچنین در طراحی داخلی ویلای مدرن اغلب رنگ‌های خنثی و ترکیبی از آن‌ها را به کار می‌برند. البته به سلیقه و نظر کارفرما نیز توجه می‌شود؛ ولی به هرحال رنگ‌ها باید در ترکیب درستی نسبت به یکدیگر قرار گیرند.

ایجاد تعادل بصری از ملزومات یک طراحی موفق به حساب می‌آید. سفید، مشکی، نقره‌ای، خاکستری، کرم، ذغالی، قهوه‌ای و … از نمونه رنگ‌های به کار گرفته شده در طراحی ویلای مدرن به شمار می‌روند. خبر خوب این است که شما در طراحی ویلای مدرن می‌توانید هر رنگی را به کار گیرید. تنها باید حواستان باشد که از رنگ‌های مکمل استفاده کنید و رنگ‌ها با هم هم‌خوانی داشته تا هارمونی ویلای شما حفظ شود.

رنگ‌های انتخاب شده در فضای داخلی باید با نوع طراحی نمای ویلا هم‌خوانی داشته باشد. علت استفاده از رنگ‌های خنثی در متریال‌های ساخت نمای بیرونی و فضای داخلی همین موضوع است. زیرا هر رنگ دیگری را به سادگی می‌توان با رنگ‌های خنثی هماهنگ کرد. بر اساس همین اصل، شاهد پدید آمدن ویلاهای بسیاری به رنگ‌های روشن و خنثی هستید.

در انتخاب رنگ، رنگ‌های آرامش‌بخش همچون کرم، قهوه‌ای، مشکی و بژ نیز گزینه‌های خوبی به نظر می‌رسند. این رنگ‌ها احساس راحتی را به افراد ساکن ویلا منتقل می‌کنند. ترجیحاً تا جایی‌که می‌توانید رنگ‌های خنثی و تک رنگ به کار گیرید.

4. طراحی پنجره ها

پنجره‌ها عنصر مهمی در طراحی نوین ویلاها به شمار می‌روند. پنجره‌ها معرف سبک مدرن هستند. تنها با به کارگیری پنجره می‌توانید ظاهری متفاوت و زیبا خلق کنید. به کارگیری سطوح شیشه‌ای در نمای ساختمان در طراحی نوین بسیار رایج است. امروزه در طراحی ویلاهای خاص حالت پانوراما به کار گرفته می‌شود. در این حالت، شیشه‌هایی سراسری از کف تا سقف نصب می‌گردند که به پروژه طراحی ویلا شیشه‌ای شناخته خواهند شد.

استفاده از شیشه و پنجره‌های سراسری بزرگ دو مزیت دارد. اول این‌که نور فضای داخلی ویلا را تامین می‌کند و به تبع، فضایی دلباز را تجربه خواهید کرد. دوم این بوده که جلوه و ظاهری مدرن به ویلای شما می‌دهد. در به کارگیری شیشه و پنجره‌های بزرگ، باید بر اساس نورگیری مناسب و نوع کاربرد فضا، محلی مناسب برای قرارگیری پنجره انتخاب گردد. همچنین به تعداد پنجره‌ها نیز باید توجه داشت تا به نورگیری ساختمان لطمه‌ای وارد نشود. پنجره‌ها موجب خواهند شد که نور بیشتری به فضای داخلی ویلای مدرن راه یابد.

5. نورپردازی

نورپردازی از دیگر نکات حائز اهمیت در طراحی ویلا مدرن دوبلکس به شمار می‌رود و بخش اصلی و محوری طراحی ویلا را تشکیل می‌دهد. انواع چراغ‌ها همچون چراغ‌های سقفی، دیواری و نورهای نقطه‌ای جلوه‌ خاصی به ویلاهای مدرن می‌دهند. چراغ‌های به کار گرفته شده در ویلای مدرن از ظاهری ساده و شفاف برخوردار هستند.

یک طراح باتجربه و حرفه‌ای می‌تواند به شما در زمینه انتخاب نورهای مناسب برای فضای ویلای مدرن کمک کند. این‌گونه می‌توانید شاهد خلق فضایی روشن و دلپذیر در ویلای خود باشید. اولین بخشی از ویلا که به چشم می‌خورد، نمای ویلا خواهد بود. پس باید توجه ویژه‌ای به طراحی بیرونی ویلا و به کارگیری نورپردازی مناسب نمایید.

سخن پایانی

طراحی یک ویلا، اولین چیزی است که در نگاه اول به چشم می‌خورد. قضاوت یک ویلا اغلب بر اساس سبک طراحی آن صورت می‌گیرد. پس طراحی ویلا از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در انتخاب آن باید وسواس به خرج دهید. طراحی خانه ویلایی به سبک‌های مختلفی همچون مدرن و کلاسیک بر طبق یکسری اصول، ضوابط و استانداردهای معماری صورت می‌پذیرد. امروزه اغلب افراد در طراحی ویلاهای خود به طراحی‌ نوین علاقه بیشتری نشان داده‌اند. طراحی ویلا مدرن از دو بخش طراحی داخلی و خارجی تشکیل می‌شود. این دو بخش مکمل یکدیگر هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها