چند نکته در رابطه با ساخت ویلا نما چوبی که بهتر است بدانید

چند نکته در رابطه با ساخت ویلا نما چوبی که بهتر است بدانید

ویلا نما چوبی، یکی از سبک‌های طراحی ویلا بوده که از متریال چوب در ساخت آن استفاده می‌شود. این ویلاها ظاهر خاصی دارند و جزو ویلاهای لاکچری و منحصربفرد به حساب می‌آیند. با این حال برای طراحی و ساخت آنها باید به نکاتی توجه کرد تا ساخت ویلا به بهترین شکل ممکن صورت بگیرد. در این مطلب به نکاتی پیرامون ساخت ویلا نما چوبی اشاره کرده و به موارد مهم در ساخت آنها خواهیم پرداخت.

محبوبیت ویلا با نمای چوبی

بدون شک هر فردی با دیدن ویلاهای چوبی، یاد خانه‌های قدیمی و خاطره‌انگیز می‌افتد. در گذشته بسیاری از خانه‌ها با چوب و سنگ ساخته می‌شده است و رنگ و بوی دیگری داشتند. برای همین طراحان بر آن شدند تا مجددا با طراحی خانه‌ها و ویلاهای چوبی، حس سادگی و زندگی را در آنها جاری نمایند. به طوری که در حال حاضر در شهرهای مختلفی، شاهد ساخت ویلا با نمای چوبی هستیم. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به سراغ ویلاهای نما چوبی بروند و در ویلاهایی که از نمای خارجی و همچنین دکوراسیون داخلی چوبی برخوردار است، ساکن شوند. ویلاهایی که از نمای چوبی برخوردار هستند، ظاهر خاص و متمایزی با سایر ویلاها دارند و جزو نماهای لاکچری به حساب می‌آیند. در واقع از آنجایی که در ساخت برخی از این ویلاها از چوب‌های خاصی استفاده می‌شود، هزینه ساخت آن بالا می‌رود. چوب‌های استفاده شده در ساخت این ویلاها از برخی از متریال‌ متداول گران‌تر هستند و سبب افزایش قیمت ساخت ویلا می‌شوند. بنابراین اگر قصد ساخت ویلا نما چوبی دارید، بهتر است این مورد را در نظر گرفته و بودجه خود را با آن تطبیق دهید.

انواع چوب برای ساخت ویلا نما چوبی

اگر به تصاویر ویلاهای نما چوبی در اینترنت نگاه کنید، متوجه تفاوت میان آنها می‌شوید. در واقع برای ساخت ویلا نما چوبی، تنها از یک چوب استفاده نشده و میتوان از چوب با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده کرد. همچنین هر یک از این چوب‌ها از دوام و ماندگاری متفاوتی برخوردار هستند که بهتر است هنگام انتخاب و خرید به این مورد توجه کرد. علاوه بر این برخی از طراحان برای نما از یک چوب استفاده نکرده و آن را با طرح و رنگ‌های دیگر ترکیب می‌کنند. ترکیب چوب‌ها با هم باعث می‌شود تا ظاهر و نمای ویلا یکنواخت نشده و ظاهر آن بسیار جذاب و گیرا شود. با این حال توجه داشته باشید که استفاده از متریال چوب برای برخی از نقاط ایران مناسب نیست. برای مثال از آنجایی که در خطه شمالی کشور هوا مرطوب بوده و بارندگی در آن زیاد است، استفاده از چوب برای ساخت ویلا ایده‌آل نمی‌باشد. بنابراین اگر قصد این کار را دارید، در انتخاب آن دقت کرده و از چوب‌های با دوام برای ساخت ویلا استفاده نمایید.

نکات مهم برای ساخت ویلا نمای چوبی

 

نکات مهم برای ساخت ویلا نمای چوبی

 

در اینجا به چند نکته مهم برای ساخت ویلا با نمای چوبی در شمال کشور و سایر نقاط اشاره می‌کنیم.

  • انتخاب بهترین چوب برای ساخت ویلا نمای چوبی

چوب سبب زیبایی منحصربفرد و خاصی شده و ویلا را از سایر ویلاهای منطقه متمایز می‌کند. با این حال نوع چوبی که برای این کار استفاده می‌شود، مهم است و باید در انتخاب آن دقت زیادی شود. تخته چوب‌هایی که قرار است برای نما به کار برده شوند، باید از نظر ضخامت و اندازه مطابق با طرح مورد نظر برش داده شده و آماده شوند. برای مثال چوب‌های فشرده شده یا کامپوزیت پلاستیک چوبی جزو مصالحی هستند که در این زمینه مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرند.

  • توجه به کنتراست رنگ میان نمای خارجی و فضای داخلی ویلا

یکی از اصول طراحی ویلا این است که نمای آن با فضای داخلی مطابقت داشته باشد. برای مثال اگر یک ویلا با نمای کلاسیک ساخته می‌شود، باید در فضای داخلی آن نیز از دکوراسیون کلاسیک استفاده شود. در رابطه با ویلا نما چوبی نیز به همین صورت است. اگر قرار باشد یک ویلا با نمای چوبی بسازید، باید در دکوراسیون داخلی آن نیز از چوب استفاده کنید. حال در اینجا باید به کنتراست و تمایز میان مصالح چوبی بیرون ویلا و درون آن توجه کرده و آن را مدنظر قرار دهید. بهتر است در فضای داخلی ویلا از چوب با رنگ‌های روشن استفاده کنید، تا هم محیط دلبازتر شده و هم بزرگتر به نظر برسد.

  • طراحی ورودی ویلا به طور حرفه‌ای

ورودی ویلا از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به شکل حرفه‌ای طراحی شود. در طراحی ورودی ویلاهای نما چوبی نیز می‌توانید از متریال چوبی استفاده کرده و آنها را به شکل خاصی در ورودی به کار ببرید. بهتر است ورودی ویلا را به شکل بزرگ و دلبازی در نظر بگیرید و ستون‌های چوبی را در آن اعمال کنید. همچنین با استفاده از یک سقف چوبی می‌توانید نمای زیباتری در آن ایجاد نمایید.

  • توجه به کیفیت و دوام مصالح چوبی

 

توجه به کیفیت و دوام مصالح چوبی

 

یکی از موارد مهمی که در ساخت ویلا نما چوبی باید به آن توجه شود، میزان مقاومت چوب در برابر موریانه و حشرات است. برای این کار بهتر است پیش از نصب پانل‌های چوبی، میزان مقاومت آن را در برابر حمله موریانه‌ها بسنجید. چوب‌ها باید در برابر رطوبت مقاوم باشند و احتمال رشد قارچ بر روی سطوح بیرونی آنها وجود نداشته باشد. توجه به این نکته در تمام نقاط خصوصا در مناطق بارانی و مرطوب بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید چوب‌ها را همواره سالم نگه دارید، باید مرتبا آنها را بررسی کنید. با این حال بهترین کار این است که از نسل جدید چوب، یعنی ترموودها برای ساخت ویلا نما چوبی استفاده کنید.

  • استفاده از نورپردازی مناسب برای ویلا

یکی از موارد مهم در طراحی نمای چوبی ویلا، نوع نورپردازی آن است. نورپردازی ویلای نما چوبی باید به گونه‌ای باشد که زیبایی آن در شب به خوبی به نمایش گذاشته شود. حتی بسیاری از طراحان معتقدند که ویلاهای نما چوبی در شب جلوه خاص‌تری دارند. برای همین باید از یک نورپردازی مناسب برای آنها استفاده شود تا تمام بخش‌های آن به خوبی در معرض دید قرار بگیرند.

محوطه سازی ویلا نما چوبی به چه صورت است؟

 

محوطه سازی ویلا نما چوبی به چه صورت است؟

 

اگر قصد محوطه‌سازی در ویلای نما چوبی دارید، باید محوطه را به گونه‌ای طراحی کنید که با نمای خارجی و داخلی ویلا هماهنگ باشد. بر این اساس بهتر است در محوطه‌سازی ویلا نما چوبی، از آلاچیق چوبی استفاده کرده و آن را در تعداد و ابعاد مناسب تهیه و نصب نمایید. همچنین می‌توانید از نیمکت‌ها و صندلی‌های چوبی برای محوطه ویلا استفاده کرده و یک محیط مناسب برای استراحت‌های عصرگاهی را در نظر بگیرید. ترکیب رنگ آلاچیق و نیمکت‌های محوطه ویلا، باید با نمای خارجی آن هماهنگ باشد و تفاوت زیادی نداشته باشد. البته این بستگی به سلیقه افراد و طراح ویلا دارد.

استفاده از سفال در کنار چوب در ویلاهای نما چوبی

اگر دوست دارید ظاهر ویلای چوبی‌تان خاص‌تر شود، می‌توانید چوب را با سفال ترکیب کرده و در نمای آن به کار ببرید. از آنجایی که سفال از نظر هارمونی رنگ به چوب نزدیک است، هماهنگی خوبی با آن داشته و سبب خاص‌تر شدن نمای ویلا می‌شود. ترکیب سفال و چوب در کنار هم سبب شده تا نمای طبیعی با حس و حال نوستالژیک ایجاد شود و ترکیب رنگ جذابی به نمایش در آید. علاوه بر این، سفال از مقاومت خوبی در برابر پوسیدگی برخوردار است و دوام و ماندگاری بالایی دارد. برای همین استفاده از آن نه تنها از نظر ظاهری مزیت دارد، بلکه سبب افزایش مقاومت در نما می‌شود.

جمع بندی

ویلا نما چوبی به ویلایی گفته می‌شود که از متریال چوب برای ساخت نمای خارجی و همچنین فضای داخلی آن استفاده می‌شود. در واقع عمده‌ترین مصالح به کار رفته در ساخت این ویلاها، چوب است. حال برای اینکه ویلا با نمای چوبی به بهترین شکل ساخته شود، باید به نکاتی پیرامون آن توجه شود. در این مطلب نکات مهم در رابطه با ساخت ویلا نما چوبی را بیان کردیم و به ویژگی‌های ویلای نمای چوبی اشاره داشتیم. با توجه به این موارد می‌توانید ویلای چوبی خود را به بهترین شکل اجرا کرده و برای مدت زیادی بدون هیچ مشکل از آن استفاده نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها