آیا خرید ویلا در کردان مشمول مالیات می شود؟

آیا خرید ویلا در کردان مشمول مالیات می شود؟

کردان، روستایی در استان البرز ایران که منطقه‌ای خوش آب و هوا بوده و خانه‌ها و ویلاهای بسیاری دارد. برخی از سرمایه‌گذاران ویلاهای ارزشمندی در این منطقه ساخته‌اند. این ویلاها در روزهای تعطیل میزبان افرادی هستند که برای استراحت و تفریح چند روزه به این روستا می‌آیند. در سال‌های اخیر ویلاسازی در کردان روند صعودی داشته که باعث افزایش قیمت ملک شده است. ویلاهای لاکچری این منطقه قیمت بالایی دارند و به مراتب مشمول مالیات زیادی می‌شوند. احتساب مالیات ویلاها بر اساس قیمت و متراژ آن‌ها با هم متفاوت است.

آیا ویلاهای کردان مشمول مالیات می شوند؟

 

آیا ویلاهای کردان مشمول مالیات می شوند؟

 

خانه‌ها و ویلاهای لوکس مشمول پرداخت مالیات هستند. مالیات املاک بسته به ویژگی‌های آن هزینه متفاوت دارند. متوسط مالیات خانه‌ها و ویلاهایی که به سبک لاکچری ساخته‌ شدند، حدود 10 الی 300 میلیون تومان است. سازمان امور مالیات، ویلاهایی که مشمول پرداخت مالیات هستند را شناسایی ‌می‌کنند. پس از شناسایی به مالک ویلا، هزینه قابل پرداخت بابت مالیات را اعلام می‌نمایند تا در اسرع وقت نسبت به تسویه بدهی اقدام کند.

نحوه پرداخت مالیات ویلاهای کردان

ویلاهایی که ارزشی معادل 10 الی 15 میلیارد دارند، مالیاتشان را به صورت یک در هزار محاسبه می‌کنند. مالیات قابل پرداخت برای این ویلاها از 10 الی 14 میلیون متغییر است. نحوه پرداخت مالیات ویلاهایی که بالای 15 میلیارد تومان ارزش مالی دارند، کمی متفاوت‌تر از ویلاهای دیگر است. وزارت اقتصاد خود این موضوع را پیگیری کرده و سال 1401 آئین‌نامه نحوه پرداخت مالیات را به مجلس ارائه نمود. این قانون در بند (ق) تبصره (6) اختصاص به افرادی دارد که در فروردین سال 1401 صاحب ویلاهایی با ارزش بالای 15 میلیارد تومان هستند.

مالیات این افراد به صورت دو در هزار انجام ‌شده و آن‌ها نیز مشمول به پرداخت هستند. ایشان تا بهمن ماه سال 1401 باید برای پرداخت مالیات اقدام نمایند. ویلاهایی که بیشتر از 25 میلیارد قیمت دارند نیز مشمول مالیاتی معادل 75 میلیون تومان به بالا خواهند شد. پایین‌ترین مقدار برای مالیات خانه‌ها و ویلاهایی که مدرن ساخته ‌شدند، حدود 10 میلیون تومان در سال بوده است. طبق مشاهدات و پرداخت مالیات سالانه، به 3 الی 4 درصد ویلاها مالیاتی بیش از 10 میلیون تومان تعلق می‌گیرد.

آیا ویلاهای خالی کردان مشمول مالیات می شوند؟

 

آیا ویلاهای خالی کردان مشمول مالیات می شوند؟

 

در سال 1399 قانونی بر این اساس تصویب شد که خانه‌های خالی از سکنه نیز مشمول پرداخت مالیات هستند. تصویب این قانون به صاحبان املاک خالی تلنگری وارد کرد تا نسبت به اجاره‌ دادن یا فروش ملک خالی خود اقدام کنند. ویلاها نیز شامل این قانون هستند و درصورت خالی ‌بودن آن‌ها نیز باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند. پرداخت مالیات ویلاهای خالی به تاریخ ساخت آن مربوط نیست و در تعیین هزینه مالیات نقشی ندارد.

مالیات ویلاهای خالی را طبق قوانین معینی محاسبه می‌کنند. عواملی وجود دارند که مالیات ویلای خالی را مشخص می‌نمایند. ارزش، تعداد و زمانی که ویلا خالی مانده، روی مقدار مالیات تأثیرگذار است. برخی افراد ویلاسازی و خرید ویلا در کردان را جهت سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند. این ویلاها مدت زمان بسیاری خالی می‌مانند در حالی که مردم کشور ما دچار بحران مسکن هستند. این قانون برای افرادی که بیش از 1 خانه دارند قابل اجرا است. ویلاهایی که در حال ساخت هستند در اولین سال مشمول پرداخت نخواهند شد.

امکان معافیت از پرداخت مالیات ویلاهای کردان وجود دارد؟

مالیات بر اساس چارچوب‌ها و قوانین تعیین ‌شده و مالک باید مبلغ قابل پرداختی که به آن اطلاع دادند را به حساب دولت واریز نمایند. مالیاتی که پرداخت‌ شده برای رفاه و آسایش مردم همان منطقه هزینه خواهد شد. مالیاتی که برای ویلا و سایر املاک باید پرداخت شود جزء مالیات نوع مستقیم است. معافیت از پرداخت مالیات ویلاهای کردان واقعیت ندارد. اشخاصی که موظف به پرداخت مالیات هستند باید در زمان تعیین ‌شده هزینه مورد نظر را به حساب دولت واریز نمایند.

سخن آخر

با اجاره ملک و ویلا نیز اشخاص هزینه‌ای بابت مالیات پرداخت می‌کنند. اما گاهی با استفاده از تبصره‌های مختلف می‌توان از پرداخت مالیات اجاره معاف شد. افرادی که قصد خرید ویلا در کردان را دارند، بسته به توان مالی خود باید هزینه مالیات را تخمین بزنند. ویلاها در هر منطقه نسبت به عواملی مانند تعداد ساکنین و ارزش زمین خریداری ‌شده، هزینه مالیاتشان متفاوت است. البته می‌توانید با اجاره‌ دادن ویلای خریداری شده قسمتی از مالیات خود را کاهش دهید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها