ویلای کلاسیک چه تفاوتی با ویلای سنتی دارد؟

طراحی ویلا کلاسیک بهتر است یا سنتی؟

زمانی که بحث طراحی ویلا مطرح می‌شود، سبک‌های مختلفی به ذهن خطور می‌کند. از میان این سبک‌ها، سبک‌های کلاسیک و مدرن جزو سبک‌های پرطرفدار امروزی هستند. البته برخی همچنان به طراحی‌های سنتی علاقه دارند و ترجیح می‌دهند یک ویلا به سبک سنتی داشته باشند. حال باید دید که این سبک‌ها هر کدام چه ویژگی‌هایی دارند و از چه نقطه نظراتی با هم تفاوت دارند. در ادامه با این سبک‌ها بیشتر آشنا شده و به تفاوت طراحی ویلای کلاسیک و سنتی می‌پردازیم.

بیشتر ویلاها از چه نوع طراحی برخوردار هستند؟

با این که ساخت ویلا در هر سبک و طرحی امکان‌پذیر است، اما در حال حاضر بیشتر ویلاها در یکی از سبک‌های زیر ساخته می‌شوند:

  • طراحی مدرن
  • طراحی کلاسیک
  • طراحی سنتی

هر کدام از این طراحی‌ها، خصوصیات و طرفداران خاص خود را دارند. برای اینکه شما هم با این سبک از طراحی‌ها آشنا شوید، در ادامه به طور مختصر به معرفی آنها می‌پردازیم.

طراحی ویلا به سبک مدرن و مینیمال

اگر به دنبال ویلای مدرن و مینیمال هستید، بهتر است به وجود 5 عنصر در آن توجه داشته باشید: سادگی در ساختار، سادگی در فرم و عملکرد، فضاهای باز و پر نور، سادگی در جزئیات و استفاده از متریال ساده برای جذابیت بصری. این 5 فاکتور، مشخصه اصلی ویلاهای مدرن و مینیمال هستند و بهتر است به آنها توجه شود. همانطور که مشخص است، سادگی خصوصیت اصلی ویلاهای مدرن است. این دسته از ویلاها از طراحی و نقشه ساده‌ای برخوردار هستند و از بافت و متریال‌های ساده‌ای در آنها استفاده می‌شود.

طراحی ویلا به سبک کلاسیک

 

طراحی ویلا به سبک کلاسیک

 

سبک کلاسیک به خاطر وجود المان‌های خاصی چون ستون‌های بلند، قوس‌های زیبا، طاق‌های بلند و مجسمه‌های تزئینی معروف و محبوب شده است. در این سبک که از زمان قدیم رواج داشته است، بیشتر از سنگ به عنوان متریال اصلی ساخت ویلا و ساختمان استفاده می‌شود. برای همین شاخصه اصلی ویلاهای کلاسیک، وجود سنگ (اغلب سفید) در ساخت بسیاری از بخش‌های آن است. طراحی ویلاهای سفید بیشتر با رنگ‌های خنثی صورت می‌گیرد. رنگ‌هایی چون سفید، مشکی، خاکستری، برنزی و طلایی از رنگ‌های خنثی‌ای هستند که در طراحی ویلای کلاسیک استفاده زیادی می‌شوند.

طراحی ویلا به سبک سنتی

همانطور که از نام این سبک مشخص است، در طراحی سنتی ویلا از المان‌ها و معماری‌های سبک قدیم استفاده می‌شود. اما نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد این است که سبک سنتی ویلا به معنای طراحی قدیمی و از مد افتاده نیست؛ بلکه به این معنا است که از اصول طراحی سنتی بناها، برای خلق یک ویلای جدید و لوکس استفاده شود. شاخصه اصلی شکل دهنده ویلاهای سنتی، فرهنگ و سنت تاریخی کشور است. بنابراین زمانی که به یک ویلای سنتی در منطقه‌ی خاصی از ایران اشاره می‌شود، باید به دنبال المان‌های تاریخی و موارد مرتبط با فرهنگ و سنت ایران باشیم.

شباهت ویلاهای کلاسیک و سنتی از نظر طراحی

تا اینجای مطلب با خصوصیات سبک‌های مهم طراحی ویلا آشنا شدیم. حال بهتر است به شباهت میان سبک کلاسیک و سبک سنتی ویلا بپردازیم. ویلاهای کلاسیک و سنتی از یک نقطه نظر به هم شباهت دارند و آن هم این است که هر دو از طراحی سنتی نشات گرفته‌اند؛ با این تفاوت که طراحی ویلای کلاسیک، یک طراحی سنتی مربوط به سنت‌های معماری رم و یونان قدیم است. در حالی که طراحی ویلای سنتی ایرانی، برگرفته از سنت‌ها و فرهنگ معماری اصیل ایرانی است. بنابراین هر دوی این سبک‌ها حس و حال سنتی و قدیمی دارند و تنها در نوع طراحی با هم تفاوت دارند.

تفاوت طراحی ویلای کلاسیک و سنتی از نظر خطوط به کار رفته

اگر به ویلاهای کلاسیک و مدرن دقت کرده باشید، در آنها خطوط شکسته زیادی را مشاهده می‌کنید. این ویلاها از خطوط منحنی بسیار کمی برخوردار هستند و خطوط شکسته در آنها به خوبی قابل رویت است. در صورتی که در ویلاهای سنتی خبری از خطوط شکسته نبوده و تنها منحنی‌ها و طرح‌هایی بر این اساس در آنها رویت می‌شود. بنابراین یکی از تفاوت‌های مهم و قابل توجه میان سبک کلاسیک و سنتی در ویلاها، خطوط و منحنی‌های به کار رفته در آنها است.

تفاوت ویلاهای سنتی و کلاسیک از نظر نورپردازی

 

تفاوت ویلاهای سنتی و کلاسیک از نظر نورپردازی

 

ویلاهای سنتی همچون خانه‌های قدیمی و شاه‎نشین، از پنجره‌های کوچک و بزرگ زیادی برخوردار هستند. وجود این پنجره‌ها باعث می‌شود تا نور طبیعی به داخل محیط تابیده شود و نیاز زیادی به نورپردازی‌های مصنوعی نباشد. برای همین در ویلاهای سنتی، نور طبیعی خورشید تاثیر زیادی در روشنایی محیط دارد. در مقابل در ویلاهای کلاسیک، خبری از پنجره‌های متعدد نبوده و نور طبیعی زیادی وارد محیط نمی‌شود. برای همین نیاز است تا با استفاده از نورپردازی‌های مصنوعی نظیر لوستر و چراغ‌های روشنایی ال‌ای‌دی، نور مورد نیاز محیط را تامین کرد.

طراحی فضای داخلی در ویلاهای کلاسیک و سنتی

ویلاهای سنتی همچون خانه‌های قدیمی، دارای یک محوطه بزرگ هستند و تنها چند اتاق کوچک به ظرفیت 2 یا 3 نفر دارند. بیشترین فضای این ویلاها، به یک حیاط دلباز و با صفا اختصاص یافته است. اما در ویلاهای کلاسیک و مدرن، اینگونه نبوده و اتاق‌های ساخته شده در آنها از فضای بیشتر و بزرگتری برخوردار هستند. همچنین تعداد اتاق‌ها در آنها کمتر است. بنابراین ویلاهای سنتی و کلاسیک از نظر فضای داخلی هم با هم تفاوت زیادی دارند.

بیشترین متریال استفاده شده در طراحی کلاسیک و سنتی کدام است؟

از دیگر تفاوت‌های مهم میان طراحی کلاسیک و سنتی ویلا، متریال استفاده شده در آنها است. در ویلاهای سنتی مصالحی چون آجر، چوب، گچ، کاه‌گل ضد آب و سنگ مصالح اصلی در ساخت ویلا هستند. در واقع زمانی که به یک ویلای سنتی نگاه می‌کنید، حس نوستالژیک را به خاطر وجود آجر، گچ و چوب احساس می‌کنید. در صورتی که در ویلاهای کلاسیک خبری از این مصالح نبوده و جای آنها را موادی چون سنگ، شیشه و چوب گرفته است. در میان این مصالح نیز، سنگ پرکاربردترین ماده برای ساخت ویلاهای کلاسیک است. بنابراین یکی از تفاوت‌های اصلی بین این ویلاها، متریال به کار رفته در ساخت ویلا است.

ویلای سنتی بهتر است یا کلاسیک؟

 

ویلای سنتی بهتر است یا کلاسیک؟

 

اگر جزو افرادی هستید که با دیدن خانه‌های قدیمی و سنتی حس خوبی پیدا می‌کنید، شاید ویلای سنتی برای شما گزینه بهتری باشد. ویلاهای سنتی القا کننده حس نوستالژیک در افراد هستند و بسیاری از خاطرات قدیمی شیرین را در افراد تداعی می‌کنند. برای همین است که امروزه استفاده از طراحی سنتی را در بسیاری از ویلاها و سازه‌های جدید مشاهده می‌کنیم. علاوه بر این، از آنجایی که طرح‌های سنتی با فرهنگ مردم ایران همخوانی دارند، مورد محبوبیت زیادی قرار گرفته‌اند. در طراحی داخلی ویلا سنتی میتوان المان‌هایی از فرهنگ ایران را مشاهده کرده و از آن حس خوبی دریافت کرد. طراحی سنتی ویلا بیشتر در مناطق روستایی و بافت‌های قدیمی شهر دیده می‌شود.

اما اگر به طراحی‌های تاریخی دوران ویکتوریا، یونان باستان و روم قدیم علاقه دارید، بهتر است به سراغ خرید ویلای کلاسیک بروید. همانطور که گفتیم ویلاهای کلاسیک بیشتر به خاطر ستون‌ها و طاق‌های بلند شناخته شده هستند و بیشتر از سنگ برای ساخت نما و طراحی داخلی آن استفاده می‌شود. این ویلاها به خاطر به کارگیری رنگ‌های خنثی، حس زندگی‌بخش ویلاهای سنتی را ندارند و اغلب به رنگ‌های سفید، برنزی یا مشکی هستند. بنابراین اگر به این خصوصیات علاقه دارید و حس می‌کنید ارتباط بهتری با این دسته از ویلاها دارید، ویلاهای کلاسیک گزینه بهتری برایتان هستند.

 جمع بندی

طراحی کلاسیک و سنتی، دو نوع از سبک‌های بسیار پر طرفدار هستند. از این سبک‌ها در ساخت بسیاری از ویلاها و ساختمان‌های امروزی استفاده می‌شود. با این حال این دو سبک کاملا متفاوت از هم هستند و در بسیاری از خصوصیات با هم فرق دارند. همانطور که اشاره کردیم طراحی کلاسیک برگرفته از سنت‌های روم و یونان قدیم و طراحی سنتی برگرفته از سنت و فرهنگ ایرانی است. برای همین است که در ویلاهای کلاسیک با مجسمه‌های تزئینی، ستون‌ها و طاق‌های بلند مواجه می‌شویم. در حالی که در ویلاهای سنتی، با المان‌های ایرانی و پنجره‌ها و ارسی‌های قدیمی روبرو می‌شویم. بنابراین بر اساس خصوصیات اشاره شده، می‌توانید بین طراحی ویلای کلاسیک و سنتی مورد بهتر را برای خود انتخاب نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها