نحوه استعلام سند ویلا در کردان

نحوه استعلام سند ویلا در کردان

خرید ویلا در کردان شاید در ابتدا امر ساده‌ای به نظر برسد؛ اما این کار نیاز به طی کردن پروسه‌ای خاص و استعلام سند ویلا دارد. هر ویلایی که خریداری می‌شود، باید از سند معتبری برخوردار باشد تا مالکیت افراد نسبت به آن ثابت گردد. برای همین پیش از خرید ویلا بهتر است به استعلام سند آن بپردازید و از معتبر بودن آن مطمئن شوید. بر این اساس قرار است در این مطلب به نحوه استعلام سند ویلا در کردان بپردازیم و با موارد مهم آن به خوبی آشنا شویم.

سند چیست و چرا مهم است؟

پیش از آنکه به سراغ روش استعلام سند ویلا در کردان برویم، بهتر است با ماهیت سند و دلیل اهمیت آن آشنا شویم. سند در واقع یک برگه و مدرکی است که طبق آن فرد را مالک یک چیز می‌نماید. ماشین، خانه، زمین، ویلا، باغ و غیره از جمله چیزهایی هستند که باید دارای سند معتبر باشند. در صورتی که به خرید یکی از این موارد پرداخته و متوجه شوید سند معتبری برای آن وجود ندارد، شما به صورت رسمی و قانونی مالک آن ملک یا وسیله نخواهید بود. در این شرایط باید طبق یک مدرک یا قولنامه اثبات کنید که شما به خرید ملک و وسیله پرداخته‌اید و صاحب آن به حساب می‌آیید. البته قولنامه مدرک رسمی به حساب نمی‌آید؛ اما برای اثبات این امر از اعتبار برخوردار است. قولنامه باید توسط مامور ثبت اسناد تنظیم شده باشد تا بتوان برای اثبات مالکیت ملک یا وسیله به آن رجوع کرد. پس همانطور که متوجه شدید، وجود سند معتبر بسیار مهم است و هنگام خرید ملک یا هر چیز دیگری باید مورد توجه قرار بگیرد. در صورتی که به خرید ویلای بدون سند در کردان بپردازید، با مشکلات زیادی در آینده نزدیک روبرو خواهید شد.

دلایل استعلام گیری سند ویلا چیست؟

 

دلایل استعلام گیری سند ویلا چیست؟

در رابطه با دلایل استعلام سند ویلا، میتوان به سه مورد مهم زیر اشاره کرد:

  • یکی از دلایل مهم این است که ممکن است فردی اقدام به فروش ویلای شخص دیگری نماید؛ در حالی که صاحب اصلی ویلا از این موضوع مطلع نباشد. برای همین اگر به سند ویلا رجوع کنید، می‌توانید از صاحب اصلی ویلا مطمئن شوید. خرید ویلا از مالکی به غیر از فروشنده اصلی، باعث می‌شود تا علاوه بر ضرر مالی، درگیر پروسه‌های قانونی زمان‌بر نیز بشوید.
  • مسئله دیگر این است که باید پیش از خرید ویلا، از وقفی یا شخصی بودن ملک ویلا مطمئن شوید. اگر ویلا از نوع وقفی باشد، پروسه خرید و فروش آن با ویلاهای شخصی متفاوت خواهد بود.
  • آخرین مورد این است که ممکن است سند ویلا به دلیل اخذ وام در اختیار بانک باشد. بنابراین اگر به وجود سند هنگام خرید ویلا در کردان توجهی نشود، در آینده مشکلاتی برای افراد به وجود خواهد آمد.

برای اینکه با این مسائل هنگام خرید ویلا مواجه نشوید، بهتر است به سراغ استعلام‌گیری سند ویلا بروید. با استعلام سند ویلا کردان، روند کاری و خرید ویلا آسان‌تر شده و میتوانید خیلی سریع به شرایط سند پی ببرید. روند استعلام‌گیری سند ویلا، نیاز به زمان زیادی ندارد و معمولا در حدود 1 الی 2 هفته زمان می‌برد.

نحوه استعلام سند ویلا به صورت حضوری با کد ملی

یکی از راه‌های استعلام سند ملک و ویلا، مراجعه حضوری به یکی از دفاتر اسناد رسمی است. برای این کار باید به یکی از این دفاتر در نزدیکی محل ویلا مراجعه شود و درخواستی مبنی بر استعلام سند ویلا در آنجا ثبت شود. پس از آن استعلام‌هایی از سازمان‌هایی چون شهرداری، دارایی، اداره بیمه و غیره گرفته شده و در قالب یک نتیجه‌گیری کلی به فرد ارائه می‌شود. طبق این نتیجه میتوان به این پی برد که آیا سند ملک و ویلای موردنظر معتبر است یا خیر. توجه داشته باشید برای این کار نیاز به اطلاعات شخصی و کد ملی فروشنده ویلا است. در این شرایط شخص فروشنده باید کد ملی خود را به راحتی در اختیار خریدار قرار دهد تا از این طریق فرد بتواند سند ویلا را استعلام نماید. اگر شخص فروشنده کلاهبردار باشد و کد ملی را به راحتی در اختیار فرد خریدار قرار ندهد، باید در خرید ویلا و داشتن سند معتبر شک کرد. در واقع میتوان گفت استعلام گرفتن سند ویلا، باعث می‌شود تا از مشکل‌دار بودن یا نبودن ویلا مطلع شده و به فروشنده واقعی آن پی برد.

آیا استعلام سند ویلا در کردان به صورت آنلاین امکانپذیر است؟

در کنار استعلام حضوری، استعلام آنلاین و اینترنتی نیز وجود دارد. به این صورت که به جای مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی، میتوان به یکی از سامانه‌های مربوطه مراجعه کرده و از این طریق اقدام به استعلام سند ویلا کرد. سامانه اسناد و املاک کشور جزو سامانه‌های آنلاینی هستند که برای این امر در اختیار عموم قرار دارند و سبب آسان‌تر شدن روند قانونی استعلام سند می‌شوند. افرادی که امکان مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی را ندارند، می‌توانند از این طریق سند ویلا کردان را استعلام‌گیری نمایند. برای این کار هم نیاز به کد ملی مالک و مشخصات فردی او است. پس از آنکه اطلاعات مالک به طور کامل وارد شود، یک کد رهگیری به فرد داده می‌شود که از طریق آن می‌تواند برای استعلام وضعیت سند مانند مشاع بودن یا توقیف بودن آن اقدام نماید. در واقع استعلام کد رهگیری با کد ملی به این صورت بوده و باید با وارد کردن اطلاعات، به آن دست پیدا کرد.

آیا استعلام سند ویلا در کردان امری طولانی است؟

 

آیا استعلام سند ویلا در کردان امری طولانی است؟

با وجود مزایایی که استعلام‌گیری سند ویلا دارد، برخی افراد تصور دارند که این امر پروسه زمان‌بری بوده و برای همین از انجام آن منصرف می‌شوند. در صورتی که استعلام‌گیری سند ویلا مدت زیادی به طول نمی‌انجامد و میتوان پس از حدود 1 الی 2 هفته به پاسخ آن دست پیدا کرد. این مدت زمان کوتاه در مقایسه با مشکلاتی که شاید بعدها به دلیل عدم استعلام گیری برای فرد رخ دهد، بسیار ناچیز می‌باشد. بنابراین سعی کنید پیش از اقدام به خرید ویلا در کردان، سند آن را استعلام کرده و از یکی از روش‌های مراجعه حضوری یا استعلام اینترنتی استفاده نمایید.

نحوه استعلام گیری سند رسمی با سایر اسناد

اسناد انواع مختلفی دارند و هر کدام خصوصیات خاصی دارند. تمامی اسناد به دو صورت عادی و یا رسمی موجود می‌باشند. سند رسمی به سندی گفته می‌شود که در دفاتر اسناد رسمی یا اداره ثبت اسناد، توسط مامورین رسمی تنظیم شده باشد. به سندی هم که رسمی نباشد، سند عادی گفته می‌شود. حال باید دید که آیا نحوه استعلام سند رسمی با سند عادی تفاوت دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که تفاوتی در این مورد وجود ندارد و هر سند معتبری را میتوان از طریق مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی و یا به صورت اینترنتی، استعلام کرد. همچنین امکان استعلام سند تک برگ ملک نیز به راحتی از این طریق امکان‌پذیر است. برای این کار مالک اصلی ملک باید با در دست داشتن سند تک برگ ویلا به یک دفترخانه معتبر یا اداره ثبت اسناد مراجعه کند تا برای استعلام‌گیری آن اقدام شود. علاوه بر این میتوان از طریق سامانه آنلاین املاک کشور نیز برای این کار اقدام کرد.

اهمیت استعلام سند ملک

 

اهمیت استعلام سند ملک

استعلام گیری سند ویلا یا هر ملک دیگری، اهمیت زیادی دارد. در اینجا به مهمترین موارد آن اشاره می‌کنیم:

  • برقراری امنیت بیشتر در معاملات پیش رو
  • اطمینان از اینکه فروشنده ویلا، صاحب اصلی آن است
  • گزارش کاملی از شرایط ثبتی ملک
  • اطمینان از اینکه ویلا یک یا چند مالک دارد
  • اطمینان از اینکه ملک دارای وام است یا خیر
  • اطمینان از اینکه ملک از شرایط حقوقی خاصی برخوردار است یا خیر

جمع بندی

در این مطلب به بررسی نحوه استعلام سند ویلا در کردان پرداختیم و با دو روش حضوری و آنلاین آن آشنا شدیم. در صورتی که پیش از اقدام به خرید ویلا در کردان سند آن را استعلام نمایید، می‌توانید از شرایط و مشکلات موجود آگاه شوید و یک معامله امن و به دور از مشکل را تجربه نمایید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها