محوطه سازی و روش های اجرای آن

محوطه سازی و روش های اجرای آن

یکی از مواردی که در ارزش ویلا و هر نوع ملک دیگری تاثیر زیادی دارد، محوطه‌سازی است. محوطه‌سازی یکی از مباحث مهمی بوده که امروزه محیط زندگی را تحت تاثیر زیادی قرار می‌دهد. با اجرای یک محوطه‌سازی اصولی و زیبا، میتوان محیط اطراف خانه، ویلا یا باغ را به شکل زیبایی تغییر داده و از حس و حال طبیعت درون آن بهره‌مند شد. برای اجرای محوطه‌سازی باید به نکات زیادی توجه شود و در حین انجام آن از نهایت خلاقیت و دقت استفاده شود. اگر شما هم علاقمند به آشنایی با نحوه محوطه‌سازی و طراحی محوطه هستید، این مطلب را تا انتها دنبال نمایید.

محوطه‌سازی چیست؟

در ابتدا بهتر است با مفهوم محوطه‌سازی بیشتر آشنا شویم و سپس به سراغ نحوه انجام آن برویم. محوطه‌سازی که به آن در زبان انگلیسی لنداسکیپ گفته می‌شود، به آماده کردن بستر زمین جهت ساخت یا زیباسازی محوطه ساختمان اشاره دارد. البته ذکر این نکته ضروری است که محوطه‌سازی تنها به ایجاد فضای سبز اختصاص نداشته و به موارد دیگری چون سیستم‌های ارتباطی مانند کوچه و خیابان و همچنین ایجاد شبکه‌های فاضلاب و سایر تاسیسات نیز اشاره دارد. با این حال موضوع مورد بحث ما در این مطلب، محوطه‌سازی ویلا و یا آپارتمان است. در محوطه‌سازی ویلا، باغ و یا ساختمان، از المان‌های زیادی استفاده می‌شود که هر کدام تاثیر به خصوصی بر روی فضای محوطه دارند. المان‌هایی چون آبنما، برکه، آلاچیق، استخر، باربیکیو، مسیر پیاده‌روی و غیره از جمله مواردی هستند که در محوطه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دلیل اهمیت محوطه‌سازی در دنیای امروز

 

دلیل اهمیت محوطه‌سازی در دنیای امروز

 

اگر جزو افراد دقیق و جزئی‌نگر باشید، حتما متوجه شده‌اید که امروزه محوطه‌سازی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. اما دلیل آن چیست؟ مهمترین دلیلی که وجود دارد این است با افزایش ساخت و سازها در شهرهای بزرگی چون تهران، میزان فضاهای سبز به شدت کاهش پیدا کرده است. برای همین هنگام ساخت و ساز یک سازه جدید، به ایجاد یک محوطه سبز و زیبا در اطراف آن توجه زیادی می‌شود. به طوری که امروزه ویلاها و باغ‌های زیادی را مشاهده می‌کنیم که از نظر محوطه‌سازی بسیار زیبا و چشمگیر هستند. ایجاد یک محوطه زیبا از درختان و گل و گیاهان در اطراف ساختمان، باعث می‌شود تا بر روی آب و هوای محیط تاثیر فوق‌العاده‌ای صورت گیرد و نشاط و آرامش زیادی را برای ساکنین ساختمان فراهم شود. بنابراین محوطه‌سازی علاوه بر زیبایی و چشمگیر شدن فضای محیط، در بهبود آب و هوا و همچنین روحیه افراد ساکن در ساختمان تاثیر زیادی دارد و از این حیث حائز اهمیت می‌باشد.

طراح محوطه ساز چیست؟

محوطه‌سازی امر ساده‌ای نبوده و نیاز به یک طراح محوطه‌ساز دارد. طراح محوطه ساز به شخصی گفته می‌شود که در زمینه محوطه سازی تجربه و مهارت زیادی دارد و می‌تواند کلیه محوطه‌های اطراف ساختمان را به شکل زیبایی تغییر دهد. این شخص قادر است از تمام المان‌های موجود در محوطه‌سازی، به نحو عالی استفاده نماید و یک محوطه زیبا و چشمگیر برای ساختمان ایجاد نماید. برای پیدا کردن بهترین طراح محوطه‌ساز، باید به سراغ شرکت‌هایی بروید که در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. این شرکت‌ها با بررسی محیط محوطه، گزینه‌هایی را به افراد پیشنهاد می‌دهند. افراد نیز می‌توانند با در نظر گرفتن بودجه خود برای محوطه‌سازی اقدام نمایند.

بخش‌های مختلف در محوطه‌سازی

 

بخش‌های مختلف در محوطه‌سازی

محوطه‌سازی شامل بخش‌های مختلفی است که در اینجا به طور تفکیکی به هر یک از آنها اشاره می‌نماییم.

 • محوطه‌سازی فضای سبز با گل، گیاه و درختان مختلف

یکی از موارد مهم در محوطه‌سازی ویلا و ساختمان، توجه به فضای سبز آن است. بدون شک اگر یک محوطه بدون گیاه و درخت با تمام امکانات هم داشته باشید، محوطه از زیبایی و جذابیت زیادی برخوردار نخواهد بود. برای همین در محوطه‌ سازی ویلا و ساختمان، باید این مورد را در اولویت قرار دهید. برای انتخاب گل و گیاهان و همچنین درختچه‌ها، باید فضای محوطه را در نظر بگیرید و بر اساس آن به انتخاب و طراحی نوع چیدمان بپردازید. همچنین موارد دیگری چون انتخاب خاک مناسب برای رشد گیاهان و نحوه آرایش گیاهان، در فضای سبز محوطه تاثیر زیادی دارند و باید مورد توجه قرار بگیرند. بهتر است برای محوطه‌سازی ویلا و باغ، از گیاهان مختلفی استفاده شود تا زیبایی فضا دو چندان شود. برای این کار باید از گیاهانی استفاده کرد که از بیشترین مقاومت در برابر تغییرات آب و هوایی برخوردار هستند و شرایط نگهداری دشوار و سختی ندارند.

 • استفاده از آبنما یا حوض در طراحی محوطه

اگر در کنار فضای سبز محوطه از آب نیز استفاده نمایید، زیبایی و جذابیت محوطه‌تان دو چندان می‌شود. برای این کار می‌توانید از یک آبنما یا حوض به ابعاد متناسب با فضا استفاده کنید تا آب در محیط جاری باشد. جریان آب و صدای آن باعث می‌شود تا فضا طبیعی‌تر به نظر برسد و حس و حال خوبی به افراد داده شود. آبنما و حوضچه‌ها در ابعاد و اشکال مختلفی موجود هستند که هر کدام از زیبایی خاصی برخوردار می‌باشند.

 • محوطه‌سازی با استفاده از آلاچیق

اگر محوطه باغ یا ساختمانتان بزرگ است، می‌توانید از یک آلاچیق برای آن بهره ببرید. وجود آلاچیق در محوطه باعث می‌شود تا بتوانید ساعاتی از روز را در زیر سایه آن به استراحت بپردازید. آلاچیق‌ها برای دور هم نشینی و گفتگو بسیار مناسب هستند و در هر فصلی از سال قابل استفاده می‌باشند.

 • توجه به نورپردازی در محوطه‌سازی

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در محوطه‌سازی، توجه به نورپردازی آن است. نورپردازی در طراحی ویلا وباغ و یا حیاط اهمیت زیادی دارد و بهتر است مورد توجه قرار بگیرد. در صورتی که از نورپردازی مناسب در محوطه‌سازی ویلا یا ساختمان استفاده نشود، در شب زیبایی فضا به چشم نخواهد آمد. بنابراین از المان‌های جدید و زیبا برای نورپردازی محوطه استفاده کنید و زیبایی فضا را دو چندان نمایید.

 • ساخت استخر در محوطه‌سازی

در صورتی که از ویلای شخصی برخوردار هستید، بهتر است هنگام محوطه‌سازی آن به ساخت استخر هم توجه داشته باشید. با وجود استخر می‌توانید در روزهای گرم سال، از آن استفاده نمایید و در عین حال زیبایی و لوکس بودن محوطه را بیشتر نمایید.

 • کف‌سازی در محوطه‌سازی

در کنار موارد اشاره شده، باید به کف‌سازی محوطه نیز توجه شود. وجود یک سنگ‌فرش زیبا باعث می‌شود تا تردد در محوطه به آسانی صورت بگیرد و در عین حال محوطه زیباتر جلوه نماید. برای کف‌سازی محوطه باغ یا ویلا، باید از مصالحی استفاده شود که در عین زیبایی از کیفیت بالایی هم برخوردار باشند.

آشنایی با مراحل محوطه‌سازی

 

آشنایی با مراحل محوطه‌سازی

برای محوطه‌سازی باید در ابتدا تمام عملیات عمرانی صورت گرفته و سپس به طراحی آن پرداخته شود. مراحلی که برای محوطه‌سازی باید طی شوند، عبارتند از:

 • تهیه نقشه توپوگرافی: تهیه این نقشه به این دلیل اهمیت دارد که هر نوع عملیات خاکی به حجم خاک موجود بستگی دارد و حجم خاک از طریق نقشه توپوگرافی به دست می‌آید.
 • تسطیح خاک: پس از تهیه نقشه، باید برای تسطیح خاک با توجه به جنس آن اقدام کرد. منظور از تسطیح، صاف کردن تمام سطوح و احجام است.
 • اجرای محوطه‌سازی: پس از تسطیح خاک، میتوان اقدام به اجرای محوطه‌سازی کرد. در ابتدا باید نقشه محوطه‌سازی روی زمین پیاده شود که این کار با استفاده از ابزارهای خاصی صورت می‌گیرد.
 • ایجاد فضای سبز: ایجاد فضای سبز در محوطه‌سازی بسیار مهم است و در اجرای آن باید دقت و خلاقیت زیادی شود.
 • زهکشی و دفع آبهای سطحی: آب‌های سطحی باید به دو صورت عمیق یا سطحی مورد دفع یا همان زهکشی قرار بگیرند. برای این کار معمولا از ایجاد شیب در مسیر استفاده می‌شود.

جمع بندی

در این مطلب به مبحث محوطه‌سازی باغ یا ویلا پرداختیم و با نحوه انجام آن آشنا شدیم. همانطور که اشاره شد محوطه‌سازی علاوه بر زیبایی باغ یا ساختمان، سبب تاثیرات خوبی بر خلق و خو و روحیه افراد می‌شود. برای همین است که امروزه بیش از پیش مورد توجه سازندگان ساختمان یا ویلاها قرار گرفته است. مهمترین المان‌هایی که در محوطه‌سازی باغ یا ویلا به کار برده می‌شوند، عبارتند از گل و گیاهان مختلف، آبنما یا حوضچه، استخر، آلاچیق، وسایل بازی و استخر.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها