نور پردازی در طراحی ویلا مدرن

نور پردازی در طراحی ویلا مدرن

از مهم‌ترین مسائل در ساختمان نورپردازی است. بعضی از افراد این برداشت را دارند که نورپردازی برای فضا‌های بزرگ کار دشواری بوده در صورتی که این حرف درست نیست و یک باور غلط است. بلکه نورپردازی محیط‌های بزرگ خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید آسان‌تر است. اگر به دنبال این هستید که ویلایتان چشم‌گیر شود باید یک نورپردازی فوق‌العاده برای آن در نظر بگیرید. ما در این مطلب به شما کمک خواهیم کرد تا نورپردازی فوق‌العاده‌ای طراحی کنید.

انواع نور پردازی ویلا

بدون نور و سایه‌های روشن می‌توان گفت هیچ چیزی قابل رؤیت نیست. دنیا مدرن هم این روزها بدون نورپردازی خوب جذابیت خود را از دست می‌دهد. وظیفه اصلی نور در ساختمان زیبایی بخشی و افزایش کیفیت ساختمان است که ما در اینجا سه نوع نورپردازی را معرفی می‌کنیم:

 • نورپردازی طبیعی
 • نورپردازی مصنوعی
 • نورپردازی هوشمند

نورپردازی طبیعی

نور طبیعی نوری است که از خورشید به اجسام  و افراد می‌تابد. این نور طبیعی از طریق درب و پنجره وارد خانه می‌شود و فضا را روشن کرده و نمای داخلی را چشم‌گیرتر می‌کند. در ساخت ویلاها و خانه‌‌ها نصب درب و پنجره به سمتی که نور گیر بوده بسیار مهم است.

نورپردازی مصنوعی

هر نوری به جز نور طبیعی خورشید نور مصنوعی به حساب می‌آید. این نور در شب مناسب و جلوه بیشتری دارد. این نوع نور تنها توسط لامپ یا یک منبع‌ نور مصنوعی به وجود می‌آید. سه نوع اصلی نورپردازی مصنوعی در طراحی به روش متمرکز، موضعی و عمومی انجام می‌گیرد.

نورپردازی هوشمند

با نصب یک اپلیکیشن نورپردازی هوشمند توسط لپ‌تاپ یا گوشی موبایل کنترل می‌شود همچنین می‌توان از راه دور آن را خاموش یا روشن کرد. این نرم‌افزار توانایی تغییر شدت نور لامپ یا رنگ نور را نیز دارد.

اهمیت نورپردازی بر اساس هماهنگی فضا و کارایی

 

اهمیت نورپردازی بر اساس هماهنگی فضا و کارایی

 

قبل از نصب نورپرداز باید بدانیم کاربرد آن در فضا چیست؟ زیرا پاسخ به این سوال در جهت نصب نور پرداز کمک می‌کند. به‌طور مثال نورپرداز اتاق‌ خواب با هال متفاوت است؛ زیرا اتاق خواب نوری ملایم و کم دارد و برعکس آن هال بوده که پرنور است تا فضای باز و روشنی ایجاد گردد. از دیگر نکاتی که باید در نورپردازی به آن توجه کرد محل قرار گیری منبع نور است. به طور مثال در طراحی نور کانتر ویلا باید نور زیادی استفاده شد پس بهتر است منبع نور در قسمت بالایی کانتر نصب شود.

اهمیت نورپردازی ویلا

اگر می‌خواهید ویلا شما برای مشتری چشم گیر و زیبا به نظر بیاید باید برای نورپردازی آن طراحی لوکسی انجام دهید. خانه‌های ویلایی برای اینکه بتوانند آرامش خاص و راحتی بیشتری به ساکنین آنجا بدهند لازم است یک نورپردازی خیلی خوب کار شود تا بتواند نظر مشتری را جلب کند. اگر نورپردازی به خوبی انجام گردد ساختمان ویلا را شیک و لاکچری جلوه می‌دهد و مشتری‌های بسیاری برای خرید و اسکان به سمت آن جذب می‌شوند.

نکته حائز اهمیت این است که در استفاده از نور در ویلا‌ها نباید از نورهای تیز و خیره ‌کننده استفاده شود. باید از نورها ی ملایم و آرامش‌بخش به کار رود وگرنه در اتاقی که نور خیره‌ کننده‌ای دارد مشتری فقط نور می‌بیند. امروزه با تکنولوژی پیشرفته و خوب لامپ‌های رنگی و هوشمند تولید شده است که می‌توان در نورپردازی اتاق از آن کمک گرفت.

نکات مهم در نورپردازی ویلا

معماران برای اینکه نورپردازی ویلا به شکل کاملا ایده‌آل طراحی گردد باید از یک‌سری قواعد پیروی کنند که ما چند مورد از این نکات را برای شما بیان می‌کنیم:

 • استفاده بهینه برق
 • استفاده از نور به اندازه نیاز ویلا
 • ایجاد کنترل‌کننده نور و قرار دادن وسایل لازم جهت افزودن نورپرداز اضافه
 • استفاده از لوازم نورپرداز رنگی مناسب با فضا ویلا
 • نورپردازی جوری انجام شود که امنیت لازم برقرار گردد.
 • منبع‌ها نور باید پوشیده و دور از چشم نصب گردد.

پس اگر می‌خواهید ویلا شما نور خوبی داشته باشید باید به شدت ‌نور، روش‌ نصب لامپ‌ها، درجه پخش کردن نورپرداز و… توجه کنید.

نکاتی در طراحی نورپرداز نمای ویلا

 

نکاتی در طراحی نورپرداز نمای ویلا

 

سبک طراحی ويلا مدرن  و نمای آن بر روی نصب و اجرا نورپرداز ساختمان اثر دارد و سبک نورافکن با توجه به اینکه چه حس‌و‌حالی می‌خواهید انتخاب می‌گردد. در اینجا چند مورد این ملاحظات را بیان می‌کنیم:

نوع نورپرداز

پیدا کردن نقاطی که باعث می‌‌شود روشنایی بیشترین تاثیر را بر نما بگذارد. بهتر است نورافکن‌ها در جایی نصب شوند که تابش خیره‌ کنند‌ه‌ای از خود نشان ندهند، مکان‌هایی که فرورفتگی دارد مثل بالکن جای مناسبی برای نصب نورپرداز‌ها تزئینی است.

ابعاد نما ساختمان

باید براساس ارتفاع و ابعاد نما منبع‌ نور نصب گردد. شما با انتخاب نورپرداز بهينه می‌توانید نمای متناسبی از نظر بصری ایجاد کنید.

دوری از آلودگی نوری

با وجود اینکه نصب نورپرداز نمای ویلا را زیبا‌تر می‌کند اما زیاده‌روی در آن و ناهماهنگی بین آن‌ها می‌تواند زیبایی آن را از بین ببرد و تابندگی خیره‌کننده‌ای ایجاد شود‌.

ترکیب انواع رنگ‌ نورها

بنا بر ایده نورپردازی شما، ممکن است نورهای آفتابی و گرم انتخاب درستی برای شما به حساب بیاید. به عنوان مثال نورپردازی نما ویلا روستیک و یا نورهای ملایم برای ویلا مدرن، جذب بیشتری به آن دارد.

تعامل نورپردازی داخل ویلا و فضا بیرون

نورپردازی نما داخل ویلا بر آرایش تجهیزات موثر است. همچنین نوع نورپردازی ویلا با فضا بیرونی آن قابل درک می‌شود به همین دلیل بهتر است نور نما داخلی و محوطه ویلا باهم در تعامل قرار گیرند.

چگونه نور ظریفی در نمای ویلا و حیاط آن می ‌توان ایجاد کرد؟

کسانی که به دنبال پیدا کردن فضایی آرامش‌بخش هستند به نور ویلاها در شب بسیار توجه دارند تا بتوانند از فضایی که نور در شب ایجاد می‌کند، بهره‌مند شوند. به خاطر همین موضوع معمولا نورپردازی ویلا‌ها با استفاده از منابع ظریفی ساخته می‌شود که در اینجا نمونه‌ای از آن‌ها را بیان می‌کنیم:

 • لامپ‌های کافه‌ای
 • لامپ‌های راه پله‌ها
 • چراغ‌های ریسه‌ای شکل
 • نصب نورافکن روی درختان
 • لامپ مهمانی و جشن
 • چراغ‌های فواره‌ای

همچنین می‌توانیم به این مورد توجه کنیم که در ویلا‌های مدرن و امروزی از نورپردازی‌های متنوع و زیادی استفاده می‌گردد به ‌گونه‌ای که حجم زیادی از ساختمان را نور تشکیل می‌دهد. ولی در ویلاهای کلاسیک نور به صورت مخفیانه است و معمولا از پروژکتور و نورهای نواری کمک می‌گیرند. در باغ‌های ویلایی فضا بیرون هم از جمله داخل آلاچیق، استخر، سنگ‌فرش‌ها توسط نورهای نواری تزئین گردیده است و فضا بسیار دلنشین برای ساکنین ایجاد می‌کند.

اماکن مهم در نورپردازی ویلا

 

اماکن مهم در نورپردازی ویلا

 

معمولا در ویلا‌ها، مکان‌هایی که نورپردازی انجام می‌شود به شرح زیر است:

نورپردازی در نمای ویلا

برای ایجاد نور در این مورد بیشتر در پشت‌بام، اطراف پنجره به صورت مخفیانه چراغ نصب می‌گردد.

نورپردازی استخر، آب، برکه

در این مورد نورپرداز به صورت کاملا غیر مستقیم نور را می‌تاباند تا نور مستقیم منعکس نشود و چشم را آزار دهد و در نتیجه با انعکاس مخفیانه و غیر مستقیم نور فضا را زیباتر می‌کند‌.

نورپردازی سطح زمین و درختان

این نور پردازی فضا سبز را جلوه خاصی می‌دهد زیرا قرار گیری نور در زیر درخت می‌تواند یک جلوه متفاوت و خاصی به محیط بدهد.

نورپردازی سایبان و آلاچیق

نورپردازی این فضا به‌ گونه‌ای انجام می‌شود که روح را آرام‌ کند و افراد در فضایی ملایم وقت گذرانی کنند.

کلام آخر

اگر قصد دارید در ویلا خود نورپرداز نصب کنید راه‌های مختلفی پیش‌رو خواهید داشت که شما را در انتخابتان کمک کند. قبل از هر چیز باید سبکی که می‌پسندید و نوعی که برای ویلا شما مناسب است را انتخاب کنید. وقتی این موضوع روشن شد بهتر است بعد از آن با یک فرد متخصص که در این کار توانایی دارد مشورتی انجام دهید. نکته حائز اهمیت این است که در نصب نورپردازها خلاقیتتان را به ‌کار بگیرید و هر نورافکن را در جای مناسب خود نصب کنید و ویلایتان را طبق سلیقه و ایده‌آل‌هایتان بسازید و لذت ببرید.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها