نمای رومی در ساخت ویلا

نمای رومی در ساخت ویلا

یکی از مواردی که در جذب خریدار و فروش ویلا تاثیر دارد، نمای آن است. نمای ویلا، نشانه‌ای از کیفیت و معماری آن بوده و به روش‌های مختلفی قابل انجام است. نمای رومی یکی از نماهای ساختمانی پر کاربرد و محبوب بوده که برای ویلاها، ساختمان‌های مسکونی، تجاری و غیره قابل اجرا می‌باشد. اگر تمایل دارید با نمای رومی بیشتر آشنا شده و به تاریخچه، مزایا و معایب آن پی ببرید، با ما همراه شوید.

نمای رومی چیست؟

همانطور که از نام این نما مشخص است، نمای رومی برگرفته از معماری کلاسیک روم و یونان است. با این حال زمانی که این نما وارد ایران شد، المان‌هایی از ایران باستان نیز در آن ترکیب شد. نمای رومی به نمای کلاسیک معروف است و المان‌های شاخصی در طراحی و اجرای آن وجود دارد. برای همین است که سبب جلب توجه و تمایز آن با سایر نماها می‌شود. معماری نمای رومی تقریبا پیچیده بوده و در آن از مصالح ساختمانی خاصی استفاده می‌شود. مصالحی چون سنگ مرمر، گرانیت و تراورتن از جمله مصالح به کار رفته در نمای رومی هستند. از این نما بیشتر برای ساختمان‌های لوکس و گران‌قیمت و آپارتمان‌های امروزی استفاده می‌شود.

دلیل محبوبیت نمای رومی در ایران

 

دلیل محبوبیت نمای رومی در ایران

 

نمای رومی در بسیاری از کشورها همچون ایران، از محبوبیت زیادی برخوردار است. عوامل زیادی وجود دارد که سبب محبوبیت نمای رومی شده است. از مهمترین این عوامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مناسب بودن قیمت مصالح

بیشترین مصالحی که در نمای رومی استفاده می‌شوند، عبارتند از سنگ مرمر، گرانیت و تراورتن. از این میان دسترسی به تراورتن در ایران بسیار ساده بوده و میتوان با کمترین هزینه به آن دست پیدا کرد. برای همین است که بیشتر سازندگان ترجیح می‌دهند از این مصالح برای ساختمان استفاده کنند و به آن زیبایی و جلوه زیادی ببخشند.

  • زیباسازی و برجسته کردن ساختمان

زیباسازی نمای ساختمان در جلب نظر مشتری بسیار مهم است. از آنجایی که نمای رومی از زیبایی خاصی برخوردار است، می‌تواند سبب برجسته شدن و تمایز آن با سایر ساختمان‌ و بناها شود.

  • تناسب فرهنگی و با اصالت بودن

از آنجایی که نمای رومی در ایران برگرفته از المان‌هایی از ایران باستان و روم باستان است، با فرهنگ ایرانی تناسب و سازگاری زیادی دارد. برای همین است که این نما در میان ایرانیان به محبوبیت زیادی رسیده است. برخی معتقدند که طراحی نمای رومی از مد افتاده و قدیمی شده است. در صورتی که به دلیل قدمت و اصالتی که نمای رومی دارد، هرگز از مد نمی‌افتد. همچنین این نما در مقایسه با طراحی‌های مدرن، از ظرافت و سختی بیشتری برخوردار است و جذابیت زیادی دارد.

استفاده از نمای رومی برای ویلا چه مزایایی دارد؟

نمای رومی را میتوان برای هر سازه و ساختمانی استفاده کرد. در واقع علاوه بر آپارتمان‌های مسکونی و تجاری، از نمای رومی میتوان برای ویلاها نیز استفاده کرد. استفاده از نمای رومی برای ویلاها مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای طراحی نما رومی برای ویلا، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محکم بودن مصالح به کار رفته: از آنجایی که بیشتر ویلاها در شهرهای ساحلی هستند، متریال مورد استفاده در آنها باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند. حال موادی که در نمای رومی استفاده می‌شوند، همگی استحکام خوبی دارند و در برابر رطوبت و هوای شرجی مقاوم می‌باشند. برای همین نمای رومی انتخاب خوبی برای ویلاهای این مناطق می‌باشد.
  • در دسترس بودن مصالح: مصالحی که در نمای رومی ویلا استفاده می‌شوند، به راحتی یافت می‌شوند و دسترسی خوبی دارند. از این رو افرادی که به فکر ساخت ویلا هستند، با مشکل مصالح روبرو نخواهند شد.
  • برجسته شدن نمای ویلا: نمای رومی، سبب می‌شود تا نمای ویلا از حالت فلت و مسطح خارج شود و جلوه خوبی پیدا کند. به خصوص اگر از نورپردازی حرفه‌ای برای آن استفاده شود، برجسته شدن نمای رومی بیشتر منعکس خواهد شد.
  • سازگاری با فرهنگ ایرانی: همانطور که گفته شد یکی از ویژگی‌های نمای رومی، وجود المان‌هایی از ایران باستان در آن است. برای همین نمای رومی ویلا، به فرهنگ ما نزدیکی زیادی داشته و حس خوبی را در افراد ایجاد می‌نماید.

انواع نمای رومی برای ویلا کدام است؟

 

انواع نمای رومی برای ویلا کدام است؟

 

نماهای رومی را میتوان بر اساس نوع مصالح به چند دسته تقسیم کرد. این موارد عبارتند از:

  • نما رومی سنگی ویلا

بدون شک سنگ باعث زیباتر شدن نمای ساختمان و ویلا می‌گردد. برای همین نمای رومی سنگی، طرفداران بیشتری دارد. با استفاده از سنگ، نمای ویلا زیباتر و لوکس‌تر شده و در قیمت فروش آن نیز تاثیر زیادی خواهد گذاشت. سنگ‌هایی که در این نما میتوان استفاده کرد، شامل سنگ‌های گرانیت، مرمر و تراورتن می‌شود. افراد می‌توانند یکی از این سنگ‌ها را انتخاب کرده و از آن برای نمای رومی ویلا استفاده نمایند. هنگام خرید سنگ برای نمای رومی، توجه داشته باشید تا نمونه‌های تقلبی و بی‌کیفیت آن را خریداری نمایید.

  • نما رومی سیمانی ویلا

نمای رومی سیمانی از ماده اولیه سیمان ساخته می‌شود و به سه صورت سیمان سفید، تخته ماله و سیمان شکسته موجود می‌باشد. در نما رومی سیمان سفید، از سیمان سفید استفاده شده که باعث زیباتر شدن نما می‌شود. در نما رومی سیمانی تخته ماله، از دو لایه آستر و تخته ماله استفاده شده و باید به ضخامت آنها توجه شود. نما رومی سیمان شکسته نیز از موادی چون سیمان سفید، پودر سنگ و سنگدانه‌های زیبا ساخته می‌شود. این نما از زیبایی خوبی برخوردار است و استحکام زیادی دارد. به طور کلی نمای رومی سیمانی، از مقاومت خوبی در برابر آب و هواهای  مختلف برخوردار است و در برخی شهرها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند نکته برای اجرای نمای رومی در ویلا

برای استفاده از نمای رومی در ویلا و ساختمان، باید از یک معمار با تجربه و ماهر درخواست کمک کرد. دلیل آن هم این است که نمای رومی پیچیدگی زیادی دارد و کار زیادی می‌برد. از این رو افراد مبتدی و تازه کار نمی‌توانند از پس اجرای نمای رومی برای ویلا یا آپارتمان برآیند. کوچکترین اشتباهی در این زمینه باعث می‌شود تا طراحی نمای کلی ویلا به هم بریزد و ساختار آن تحت تاثیر قرار بگیرد. بنابراین اگر قصد دارید برای ویلای خود از نمای رومی استفاده نمایید، حتما از یک تیم معماری قوی درخواست کمک کنید. نکته دیگر این که برای اجرای نمای رومی ویلا، حتما به کیفیت و مرغوبیت مصالح توجه داشته باشید. هر چقدر مواد به کار رفته در نمای رومی از کیفیت بالاتری برخوردار باشند، استحکام آن افزایش یافته و کیفیت و زیبایی آن نیز به تبع بیشتر خواهد شد.

هزینه ساخت ویلا با نمای رومی چقدر است؟

اگر شما هم به نمای رومی علاقمند هستید و دوست دارید ویلایتان را با آن زیباتر نمایید، می‌توانید بر اساس بودجه خود آن را اجرا کنید. همانطور که اشاره کردیم بیشترین مصالح مورد استفاده در نمای رومی سنگ‌هایی هستند که هر کدام در طرح و کیفیت‌های مختلفی موجود می‌باشند. برای همین هر کدام قیمت خاصی دارند و با هر بودجه‌ای قابل خریداری می‌باشند. بنابراین اگر قصد پی بردن به هزینه نمای رومی ویلا دارید، باید به نوع مواد و متریال مورد نظر خود توجه داشته باشید. توصیه ما این است برای افزایش استحکام و مقاومت نما، به سراغ خرید مصالح ارزان قیمت نروید.

دلایل ارزشمند بودن نمای رومی برای ویلا

نمای رومی، نمادی از تاریخ و فرهنگ ایران باستان است. برای همین با فرهنگ ایرانیان سازگاری زیادی دارد. این نما را میتوان با سبک‌های مدرن ترکیب کرده و در آن تنوع زیادی ایجاد کرد. برای مثال می‌توانید بخشی از نمای ویلا را با سبک رومی و بخش دیگر را با سبک دیگر تلفیق نمایید.

جمع بندی

نمای رومی تلفیقی از المان‌های روم و یونان باستان و همچنین ایران باستان است. با این که این سبک جزو سبک‌های قدیمی به حساب می‌آید، اما به دلیل جلوه خاص خود توانسته است سالها مورد توجه قرار بگیرد. استفاده از نمای رومی در ساخت ویلا مزایایی دارد. همانطور که در متن اشاره کردیم مواردی چون سازگاری با فرهنگ ایرانی، استحکام مصالح و برجسته شدن نمای ویلا از جمله مزایای آن هستند.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها