اصول طراحی تراس در ویلا

اصول طراحی تراس در ویلا

بسیاری از افراد ساعات زیادی از روز را در تراس یا حیاط ویلای خود سپری می‌نمایند. این افراد بهتر است در کنار توجه به دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا، به طراحی تراس و بالکن تراس نیز توجه داشته باشند. در صورتی که این بخش‌ها از دیزاین و طراحی خوبی برخوردار باشند، مکان تراس یا بالکن به یک فضای دلنشین و زیبا تبدیل می‌شود. برای دیزاین و طراحی اصولی تراس ویلا، باید به نکات مهمی توجه داشته و از ایده‌های مدرنی در آن استفاده کرد. در این مطلب به بررسی نکات مهم در طراحی تراس خانه ویلایی و ویلاها می‌پردازیم و با نحوه انجام آن آشنا می‌شنویم.

تراس چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است با تراس و خصوصیات آن در ساختمان آشنا شویم. همانطور که میتوان حدس زد تراس (Terrace) یک واژه غیر فارسی است که از دیرباز به زبان ما وارد شده است. برخی در زبان فارسی به جای واژه تراس، از واژه بهار خواب استفاده می‌نمایند. تراس یا بهار خواب، به یک فضای غیر مسقف از ساختمان اشاره دارد که در مقابل آن قرار می‌گیرد. این فضا از سطح تختی برخوردار است و به ساختمان کاملا متصل است. تنها تفاوت آن با سایر بخش‌های ساختمان این است که در این فضا هیچ سقفی وجود ندارد. برای همین است که به آن بهار خواب می‌گویند؛ چرا که در فصل بهار امکان خوابیدن و استراحت در این فضا کاملا وجود دارد. تراس جزو فضاهای مازاد ساختمان بوده و جز حریم شخصی ساختمان به حساب می‌آید. برای همین هر فردی مختار است فضای تراس خود را به شکل دلخواهی درآورد. جالب است بدانید برخی افراد هنگام ساخت ویلای خود، فضای بیشتری را به تراس اختصاص می‌دهند. دلیل آن هم این است که تراس جزو فضاهایی است که میتوان ساعات زیادی از روز را در آنجا سپری کرده و به مشاهده مناظر روبروی ویلا پرداخت.

چرا طراحی تراس ویلا مهم است؟

حال که با تراس و خصوصیات آن آشنا شدید، شاید برایتان سوال باشد که چرا طراحی تراس ویلا مسئله مهمی است؟ برای پاسخ به این سوال، دو جواب کلی میتوان ارائه داد. در وهله اول طراحی تراس ویلا باعث می‌شود تا ویلا از نظر مخاطبان جلوه بیشتری پیدا نماید. از این رو طراحی اصولی تراس ویلا باعث می‌شود تا شانس فروش ویلا با قیمت بالاتر افزایش پیدا کند. علاوه بر این اگر تراس از طراحی خوبی برخوردار باشد و امکانات مناسب برای استراحت و سپری کردن اوقات فراغت را داشته باشد، صاحبان ویلا می‌توانند ساعات زیادی را به مشاهده مناظر روبروی ویلا بپردازند. برخی از ویلاها مناظری رو به طبیعت، جنگل یا دریا دارند و ویوی بسیار دلنشین و آرامش بخشی دارند. برای همین طی کردن چند ساعت از روز در تراس ویلا، سبب کاهش استرس و ایجاد آرامش بیشتر در فرد می‌شود. بنابراین با توجه به این دو مورد، میتوان به اهمیت طراحی تراس ویلا پی برد.

طراحی تراس ویلای بزرگ و کوچک

 

طراحی تراس ویلای بزرگ و کوچک

 

طراحی تراس ویلا برای هر متراژی قابل انجام است. فرقی نمی‌کند که تراس ویلای شما از متراژ زیادی برخوردار باشد یا جزو تراس‌های کوچک باشد. با در نظر گرفتن نکات مهم در این رابطه می‌توانید تراس ویلای خود را به شکل زیبایی طراحی کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. با این حال اگر تراستان از ابعاد بزرگتری برخوردار باشد، دست شما در طراحی بازتر بوده و می‌توانید المان‌های زیادی را در آن به کار ببرید. عدم محدودیت فضا در طراحی تراس بزرگ یک مزیت محسوب شده و باعث می‌شود تا ساکنین ویلا بتوانند دورهمی‌های خانوادگی یا دوستانه خود را در آنجا سپری نمایند. در طراحی تراس بزرگ میتوان از متریال خاصی برای کف یا دیواره‌های آن استفاده کرده و مبلمان و صندلی‌های مناسبی را در آنجا قرار داد.

ایده‌های جذاب و کاربردی در طراحی تراس ویلا

اگر شما هم از ویلا برخوردار هستید و دوست دارید آن را به شکل دلخواه خود دیزاین و طراحی نمایید، می‌توانید از اصول زیر استفاده کنید.

  • طراحی نرده تراس ویلا

نرده در تراس نقش محافظتی دارد و در بخش جلوی آن قرار می‌گیرد. این نرده‌ها از سقوط افراد و همچنین لوازم موجود در تراس به سمت پایین جلوگیری می‌کنند. در کنار این ویژگی، نرده‌ها در زیبایی تراس نیز نقش دارند و سبب افزایش جلوه آن می‌شوند. برای همین بهتر است هنگام طراحی ویلا، به نوع نرده‌های به کار رفته در آن توجه کرده و در صورت نیاز به تعویض و یا ترمیم آنها پرداخته شود. امروزه نرده‌ها در انواع مختلفی موجود هستند و هر کدام شکل و ظاهر خاصی دارند. این نرده‌ها در انواعی چون نرده چوبی، نرده شیشه‌ای و نرده فلزی موجود می‌باشند. شما می‌توانید بسته به سبک طراحی تراس ویلای خود، از یکی از این نرده‌ها برای حفاظت و زیبایی بیشتر محیط تراس خود استفاده کنید.

  • نورپردازی تراس ویلا

 

نورپردازی تراس ویلا

 

از دیگر مواردی که هنگام طراحی تراس ویلا باید به آن توجه شود، نورپردازی آن است. نورپردازی تراس از این جهت مهم است که علاوه بر تاثیر در زیبایی تراس، در روشن کردن آن در تاریکی شب نیز نقش دارد. برای همین باید از یک نورپردازی اصولی و کاربردی در تراس استفاده شود تا محیط به شکل خوبی روشن و نورانی شود. نورپردازی باید متناسب با عناصر موجود در تراس باشد. هر چقدر نوع نورپردازی تراس اصولی‌تر باشد، فضای تراس از آرامش و زیبایی بیشتری برخوردار می‌شود. برای این کار می‌توانید از نورپردازی‌های مخفی و یا دیواری استفاده نمایید و نور مناسبی را وارد محیط ویلا در شب نمایید.

  • توجه به گل و گیاهان در تراس

در صورتی که در طراحی تراس ویلا از گل و گیاهان مناسب استفاده نمایید، فضای تراستان بسیار زیباتر و جذاب‌تر از قبل خواهد شد. امروزه گل و گیاهان تزیینی زیادی وجود دارند که برای هر محیطی قابل استفاده هستند. نگهداری از اغلب این گیاهان کار ساده‌ای بوده و نیاز به رسیدگی سخت و خاصی ندارند. بنابراین با داشتن چند عدد از گل و گیاهان یا درختچه‌های مناسب آب و هوای ویلای خود، می‌توانید فضای شاداب‌تری را در آن ایجاد نمایید.

  • استفاده از لوازم نشیمن در طراحی تراس

برای گذراندن اوقات فراغت خود در تراس، باید یک فضای نشیمن مناسب در آن ایجاد نمایید. برای این کار می‌توانید از میز و چند صندلی استفاده کنید و آن را در یک گوشه از محیط تراس قرار دهید. همچنین می‌توانید از مبل‌های راحتی برای این فضا استفاده کنید تا در حین استراحت، احساس بهتری را تجربه نمایید. با وجود فضای نشیمن مناسب در تراس، لذت نشستن و گپ و گفت‌تان با دیگران دو چندان خواهد شد. توجه داشته باشید هر چقدر لوازم فضای نشیمن تراس به‌روزتر و شیک‌تر باشد، تراستان به شکل لوکس‌تری تغییر پیدا خواهد کرد.

  • استفاده از آتشدان یا شومینه در تراس

اگر تراس ویلایتان از فضای زیادی برخوردار است، می‌توانید برای لوکس شدن آن از یک شومینه یا آتشدان کوچک استفاده نمایید. وجود شومینه علاوه بر تاثیر در زیبایی و گیرایی محیط تراس، باعث می‌شود تا در روزهای سرد سال بتوانید از گرمای آن لذت ببرید و بتوانید از فضای تراس استفاده مفیدی داشته باشید.

  • سایه‌بان یا آلاچیق کوچک در تراس

 

سایه‌بان یا آلاچیق کوچک در تراس

 

به عنوان آخرین گزینه در طراحی تراس ویلا، میتوان به استفاده از یک سایه‌بان یا آلاچیق کوچک اشاره کرد. البته این موارد به دلیل نیاز به فضای زیاد، برای تراس‌های بزرگ مناسب هستند. با این حال اگر دوست دارید بخشی از فضای تراس خود را مسقف کنید و در روزهای بارانی اوقات خوشی را در تراس بگذرانید، می‌توانید از یک آلاچیق یا سایه‌بان کوچک در آن استفاده نمایید.

جمع بندی

طراحی تراس در ویلا، امروزه به یک موضوع بسیار مهم تبدیل شده است. با طراحی اصولی تراس ویلا، میتوان این فضا را به یک مکان آرامش‌بخش تبدیل کرده و ساعات زیادی از روز خود را در آنجا سپری کرد. طراحی تراس و بالکن کار سختی نبوده و تنها نیاز به توجه به نکات اشاره شده در متن دارد. برای طراحی تراس ویلای خود می‌توانید از یک نورپردازی مناسب استفاده کنید و به طراحی نرده‌های تراس، فضای نشیمن، استفاده از گل و گیاه و یک آتشدان یا شومینه کوچک توجه داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها