طراحی ویلا به سبک نئوکلاسیک چیست؟

طراحی ویلا به سبک نئوکلاسیک چیست؟

طراحی ویلا باید در سبک مناسبی صورت گیرد تا موجب جلب توجه و تمایز آن با سایر ویلاها شود. یکی از سبک‌هایی که در طراحی ویلا مورد توجه زیادی قرار دارد، سبک نئوکلاسیک است. طراحی نئوکلاسیک جزو سبک‌های بسیار قدیمی معماری محسوب می‌شود. با این حال به دلیل ظاهر و ویژگی‌های خاص، طرفداران زیادی دارد و همچنان از آن در ساخت ویلا استفاده می‌شود. در این مطلب قرار است با این سبک طراحی بیشتر آشنا شویم و به شرح ویژگی‌های آن بپردازیم.

طراحی نئوکلاسیک به چه صورت است؟

همانطور که اشاره شد، نئوکلاسیک یکی از سبک‌های بسیار قدیمی در معماری است که تاریخچه آن به قرن 18 میلادی بازمی‌گردد. این سبک از طراحی، از تعادل، نظم، هماهنگی و شکوه زیادی برخوردار است. برای همین افرادی که از این سبک برای ساخت ویلا استفاده می‌کنند، سلیقه خاص و متفاوت خود را نشان می‌دهند. سادگی نمای نئوکلاسیک به خوبی مشخص و مشهود است؛ با این حال این سادگی، با شکوه و عظمت زیادی همراه است. اگر بخواهیم طراحی نئوکلاسیک را به خوبی تجسم کنیم، باید بگوییم که این طراحی یک پوشش و پوسته ظاهری دارد که از سبک کلاسیک برگرفته شده است. اما در آن المان‌ها و امکاناتی وجود دارد که از سبک طراحی مدرن نشات گرفته است. از طرفی نمای نئوکلاسیک را میتوان با استفاده از متریال‌های سنتی و مدرن اجرا کرد. این یعنی در این سبک از طراحی، هیچ محدودیتی در انتخاب مصالح نبوده و دست طراحان و سازندگان ویلا در انتخاب مصالح باز است. برای همین است که ویلاهای دارای سبک نئوکلاسیک، از تنوع طراحی زیادی برخوردار هستند.

نمای نئوکلاسیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

نمای ویلا به سبک نئوکلاسیک، به طراحی نمای سبک کلاسیک شباهت زیادی دارد. اما در این سبک اثری از ریزه کاری‌ها و شلوغی‌های سبک کلاسیک دیده نمی‌شود. همچنین در این نماها از اشکال هندسی منظم استفاده شده و کل نما به شکل مسطحی به چشم می‌خورد. در واقع در نمای ویلا به سبک نئوکلاسیک، خبری از برجستگی‌های زیاد نیست. از دیگر ویژگی‌های نمای نئوکلاسیک میتوان به دیوارهای بزرگ و خالی، استفاده زیاد از ستون‌های بدون تزئین و خطوط مشخص و تمیز اشاره کرد. طراحان سبک نئوکلاسیک همواره سعی می‌کنند تا نما به سادگی اجرا شده و از به کارگیری تزئینات و جزئیات در آن خودداری می‌کنند. علاوه بر این موارد، وجود سردرهای بزرگ و شیک نشانی از نمای نئوکلاسیک است. همچنین درب و پنجره‌های به کار رفته به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که با هم سازگاری و تناسب داشته باشند.

سبک نئوکلاسیک؛ مرزی میان سبک کلاسیک و مدرن

 

سبک نئوکلاسیک؛ مرزی میان سبک کلاسیک و مدرن

 

سبک‌های کلاسیک و مدرن، دو نوع از سبک‌های پرطرفدار هستند که از آنها در ساخت بسیاری از ویلاها و ساختمان‌ها استفاده می‌شود. سبک کلاسیک، یک سبک شلوغ است و در آن ستون، سر ستون با انواع نقوش، منبت، گچ‌بری و غیره به وضوح دیده می‌شود. سبک مدرن نیز سبکی است که در آن از جزئیات کمی به کار رفته و خطوط طراحی همگی صاف هستند. همچنین در این سبک، تمام اجزا و المان‌ها در سادگی نگه داشته می‌شوند. همانطور که مشخص است، سبک مدرن و کلاسیک دو نقطه مقابل هم هستند و با هم تفاوت زیادی دارند. حال اگر بخواهیم سبک نئوکلاسیک را با این سبک‌ها مقایسه کنیم، باید بگوییم که این سبک نه به شلوغی سبک کلاسیک و نه به سادگی و خلوتی بیش از حد سبک مدرن است. بنابراین افرادی که دوست دارند ویلای خود را با این مشخصات اجرا کرده و المان‌هایی از طراحی کلاسیک و مدرن داشته باشند، بهتر است به سراغ سبک نئوکلاسیک بروند.

نئوکلاسیک یا کلاسیک؟

نئو (نیو) در لغت به معنای جدید است. این واژه در کنار کلاسیک، به معنای جدید بودن سبک کلاسیک است. برای همین است که سبک نئوکلاسیک، به کلاسیک نزدیکی زیادی دارد و به آن شبیه است. در واقع میتوان گفت نئوکلاسیک، یک گرایش جدید از سبک کلاسیک بوده که در قرن هجدهم خلق شده است. خوب است بدانید این طراحی در واکنش به باروک و روکوکو ابداع شده است. زمانی هم که ناصرالدین شاه قاجار در قرن نوزدهم به اروپا سفر کرده بود، با این سبک آشنا شده و آن را وارد ایران کرد. در آن زمان با خلق سبک نئوکلاسیک، توجه بسیاری از مردم به آن جلب شد. چرا که این سبک به طراحی کلاسیک شباهت و نزدیکی زیادی داشته است. حال از آنجایی که این سبک نسبت به سبک کلاسیک ساده‌تر است، هزینه تمام شده با آن بسیار کمتر می‌باشد. ساده بودن طراحی نئوکلاسیک و وجود المان‌های کمتر در آن، سبب هزینه اجرای کمتر آن شده است.

ویژگی‌های اصلی سبک نئوکلاسیک

 

ویژگی‌های اصلی سبک نئوکلاسیک

 

طراحان و معماران در این سبک، از اضافه کردن جزئیات و تزئینات به طور قابل توجهی خودداری می‌کنند. در واقع طراحان ویلا و ساختمان سعی دارند تا در این سبک نما را ساده طراحی و اجرا نمایند. برای همین یکی از ویژگی‌های اصلی سبک نئوکلاسیک، سادگی است. علاوه بر این، در طراحی نئوکلاسیک نمای ساختمان کاملا هم سطح بوده و برجستگی زیادی در آن دیده نمی‌شود. درب و پنجره‌های به کار رفته در این سبک باید کاملا متناسب و هماهنگ با هم باشند. سازگاری و تناسب این اجزا با ساختمان، باعث می‌شود تا فضای زیبا و بی‌نظیری ایجاد شود. به طور کلی ظاهر ساختمان و ویلا به سبک نئوکلاسیک، از نظم زیادی برخوردار است که کاملا چشم‌گیر و مشهود است. از دیگر ویژگی‌های سبک نئوکلاسیک میتوان به وجود سردرهای بزرگ و شیک و ستون‌های مستقل و بلند اشاره کرد. پس اگر با ویلایی با چنین مشخصاتی روبرو شدید، می‌توانید به نئوکلاسیک بودن طراحی آن پی ببرید. در زیر به خصوصیات سبک نئوکلاسیک به طور خلاصه اشاره می‌کنیم:

 • ظاهری منظم و ساده در طراحی نما
 • وجود سردرهای بزرگ و زیبا
 • وجود ستون‌های بلند به ارتفاع ساختمان
 • وجود اشکال هندسی به شیوه یونانی در طراحی دیوارها
 • وجود برجسته‌کاری‌های معماری به سبک مسطح
 • سازگاری و همخوانی درب و پنجره‌ها با هم

طراحی داخلی ویلا با سبک نئوکلاسیک

 

طراحی داخلی ویلا با سبک نئوکلاسیک

 

از موارد قابل توجه در طراحی داخلی ویلا با سبک نئوکلاسیک، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در طراحی داخلی چنین ویلاهایی، معمولا از رنگ‌های خنثی و روشن در کنار رنگ‌هایی چون بنفش و قرمز استفاده می‌شود.
 • در این ویلاها نور طبیعی خورشید باید به عنوان منبع اصلی نور در نظر گرفته شود. برای همین باید از پرده‌های نازک برای پنجره‌ها استفاده کرد تا هم زیبایی محیط بیشتر شود و هم نور طبیعی کافی واد فضای ویلا شود.
 • بهترین متریال برای ویلا به سبک نئوکلاسیک، استفاده از لمینت یا پارکت به عنوان کفپوش، شیشه‌های رنگی با ارتفاع زیاد، آینه‌های بزرگ، میز کنسول با سنگ و فولاد و غیره است.
 • علاوه بر لمینت یا پارکت، میتوان از سرامیک به رنگ روشن نیز به عنوان کفپوش ویلا استفاده کرد.
 • در طراحی داخلی ویلاهای نئوکلاسیک، نباید از لوازم غیر ضروری استفاده کرد. چرا که اصل طراحی این ویلاها، بر وسعت فضا است. بنابراین باید از استفاده از لوازم‌های غیر ضروری و همچنین وسایل پر زرق و برق خودداری کرد.
 • رنگ‌های به کار رفته در طراحی داخلی ویلای نئوکلاسیک، سلیقه‌ای هستند و طراح در انتخاب آنها آزادی عمل کامل دارد. برای مثال میتوان از رنگ‌هایی چون لاجوردی، خردلی و برنزی استفاده کرده و آنها را با رنگ‌هایی چون صدفی و خاکستری ترکیب کرد. این ترکیب رنگ‌ها سبب ایجاد فضای بسیار زیبا و خاص می‌شوند.
 • در گچبری فضای داخلی ویلای نئوکلاسیک، نباید از قاب‌های شلوغ و پر نقش و نگار استفاده کرد. طراحان باید تمرکز خود را روی سادگی معطوف نماید.
 • کلیه لوازم داخلی ویلا اعم از مبلمان، لوازم دکوری و غیره باید ساده و در عین حال زیبا و مدرن باشند.

جمع بندی

امروزه طراحی ویلا به سبک نئوکلاسیک، طرفداران زیادی پیدا کرده است. دلیل آن هم این است که این سبک چیزی بین طراحی نمای مدرن و طراحی کلاسیک است و ویژگی‌ها و خصوصیات زیادی دارد. طراحی نئوکلاسیک که تاریخچه آن به قرن 18 میلادی برمی‌گردد، نظم، تعادل، هماهنگی و تناسب زیادی دارد. به طوری که حتی درب و پنجره‌های آن نیز با کل نما در ارتباط و هماهنگی هستند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها