طراحی ویلا به سبک روستیک چگونه است؟

طراحی ویلا به سبک روستیک چگونه است؟

سبک روستیک یکی از سبک‌هایی است که از سادگی زیادی برخوردار است. برای همین ایده‌آل بسیاری از افراد بوده و طراحان زیادی از آن برای ساخت ویلا استفاده می‌نمایند. این سبک از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که بهتر است طراحان و خریداران ویلا با آن آشنایی داشته باشند. در این مطلب قرار است به بررسی طراحی ویلا به سبک روستیک بپردازیم و با ویژگی‌های آن آشنا شویم.

سبک روستیک چیست؟

سبک روستیک (Rustic) یکی از سبک‌های ساده است که نام آن از طراحی خانه‌های ساده روستایی آمده است. در واقع روستیک سبکی است که در آن به سادگی و روستایی بودن اهمیت زیادی داده می‌شود. این طراحی نوعی طراحی قدیمی، طبیعی و غیر رسمی است که زیر شاخه‌های زیادی دارد. برای مثال سبک‌های ساحلی، توسکانی و کلبه‌ای در دسته سبک روستیک قرار می‌گیرند. در سبک روستیک کلیه طراحی‌ها و دکوراسیون داخلی، از طراحی روستایی الهام می‌گیرد. برای همین لوازمی که در این طراحی و دکوراسیون به کار می‌روند، اغلب از جنس فلز و چوب هستند. تمرکز سبک روستیک بر روی ایجاد فضایی آرامش‌بخش است و محیط یک خانه روستایی آرام و خاطره‌انگیز را برای انسان تداعی می‌کند.

تاریخچه سبک روستیک

تاریخچه و پیشینه سبک روستیک، به قرن هجدهم میلادی باز می‌گردد. در اواسط قرن هجدهم گرایش مردم به طبیعت و عناصر طبیعی بسیار زیاد شد و تا قرن بیستم ادامه پیدا کرد. برای همین در این دوران مردم به استفاده از عناصر طبیعی در منازل و دکوراسیون خانه‌های خود روی آوردند. این سبک در کشورهایی چون آلمان، سوئیس و اتریش به محبوبیت زیادی رسید و حتی از مبلمان آن با عنوان مبلمان آدیرونداک نیز در ایالات متحده استفاده می‌کردند. مبلمان روستیک چدنی در اواخر قرن نوزدهم طرفداران زیادی پیدا کرد؛ به طوری که از این سبک مبلمان برای صندلی‌های سفالی باغچه نیز استفاده می‌شده است. مهاجران آمریکایی که قصد داشتند خانه‌های خود را دور از فضای شهر بسازد، تصمیم گرفتند در منازل جدید خود از مواد طبیعی استفاده کنند. برای همین ریشه طراحی داخلی روستیک، به زمان مهاجرت این دسته از آمریکایی‌ها باز می‌گردد. خوب است بدانید در گذشته سبک روستیک برای تناسب داشتن توانایی مالی روستاییان ابداع شده بود. اما در حال حاضر این سبک به خاطر سادگی و روستایی بودن خود، در میان مردم طرفداران زیادی پیدا کرده است.

طراحی ویلاهای سبک روستیک به چه صورت است؟

 

طراحی ویلاهای سبک روستیک به چه صورت است؟

 

اگر به ویلاهای سبک روستیک دقت کنید، متوجه می‌شوید که بیشترین متریال به کار رفته در آنها چوب است. دلیل آن هم این است که در طراحی ویلا به سبک روستیک، تمام المان‌ها از خانه‌های روستایی گرفته شده و سعی می‌شود در آن کمتر از متریال‌های غیر بومی استفاده شود. خانه‌های روستایی، اغلب سقف‌های چوبی دارند و توسط الوارهای موازی یا ضربدری ساخته می‌شوند. برای همین ویلا یا خانه‌های به سبک روستیک نیز بیشتر از چوب برای سقف خود استفاده می‌نمایند. در این سازه‌ها برای اینکه محیط زیباتر دیده شود، سقف با سلول‌های چوبی تزئین می‌شود. این کار باعث شده تا چوب‌های مقطع و تکه تکه روی سقف، نمای طبیعی و زیباتری را منتقل نمایند. علاوه بر این استفاده از مواد طبیعی در این ویلاها، با محیط خارج از بیرون و طبیعت سازگاری دارد و حس خوبی را در ذهن بیننده تداعی می‌کند.

مزایای ویلا به سبک روستیک

ویلاهایی که از سبک روستیک برخوردار هستند، مزایای زیادی دارند. یکی از مزیت‌های بزرگ ویلاها با سبک روستیک این است که محیط آرامش‌بخشی دارند. دلیل آن هم این است که در فضاهای داخلی آن بیشتر از متریال طبیعی استفاده شده و متریال‌های مصنوعی در آن کمتر به چشم می‌خورند. به خاطر وجود متریال طبیعی چون چوب و سنگ، حس آرامش‌بخشی از این محیط به افراد منتقل می‌شود. همچنین محیط‌های داخلی ویلاهای روستیک، با طبیعت بیرون در هماهنگی و ارتباط هستند و فضای خاصی را برای سپری کردن روزهای تعطیل در آخر هفته برای افراد مهیا می‌نمایند. افرادی که از ویلای سبک روستیک برخوردار هستند، می‌توانند دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی خود را در محیطی به سبک خانه‌های روستایی سپری کنند و حس و حال خوبی را در آنجا سپری نمایند. علاوه بر این، ویلاها و خانه‌های سبک روستیک از تنوع زیادی برخوردار هستند و باعث ایجاد تنوع در زندگی روزمره انسان‌ها می‌شوند.

چند نکته مهم برای طراحی ویلا به سبک روستیک (Rustic)

 

چند نکته مهم برای طراحی ویلا به سبک روستیک (Rustic)

 

در طراحی ویلاهای روستیک، باید امکان لمس زیبایی‌ها و المان‌های طبیعت فراهم باشد. هر چقدر این حس زیبایی طبیعی بیشتر در دسترس و قابل لمس باشد، طراحی ویلا ارزشمندتر خواهد بود. برای همین بهتر است در طراحی ویلاهای سبک روستیک، به چند نکته توجه شود تا خروجی کار بسیار ارزشمند شود.

  • در طراحی ویلا باید ارتباط مستقیم و نزدیک با محیط طبیعی و طبیعت به خوبی صورت گیرد.
  • هنگام ساخت یا طراحی ویلا به سبک روستیک، به محیط پیرامون توجه کرده و از پتانسیل‌های ذاتی منطقه برای آن بهره‌مند شوید.
  • بهتر است برای اجرای سبک روستیک در ویلا، از یک معمار و طراح حرفه‌ای کمک بخواهید. چرا که هر چقدر این کار توسط افراد حرفه‌ای صورت گیرد، نتیجه نهایی رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.
  • توجه داشته باشید در حین طراحی و اجرای سبک روستیک در ویلا، از مواردی که بر روی زندگی راحت و ایده‌آل تاثیرگذار هستند غافل نشوید. لازمه ساخت هر سازه‌ای در درجه اول تامین کیفیت و بهبود زندگی ساکنین آنها است.

بیشترین متریال مورد استفاده در طراحی روستیک ویلا

همانطور که متوجه شدید متریال‌های کاربردی در ویلاهای سبک روستیک، همان متریال‌های الهام گرفته از طبیعت هستند. در اینجا به مهمترین این متریال‌ها اشاره می‌کنیم.

  • چوب: چوب یکی از مهمترین متریال‌هایی است که نقش عمده و مهمی در سبک روستیک دارد. برای همین اولین متریالی که در خانه‌ها و ویلاهای سبک روستیک به چشم می‌خورد، چوب است. چوب‌های خام و رنگ نخورده، جزو پرطرفدارترین متریال این سبک هستند.
  • سنگ: دومین ماده‌ای که در خانه‌ها و ویلاهای سبک روستیک دیده می‌شوند، سنگ است. در واقع چوب و سنگ جزو اصلی‌ترین مواد برای ساخت ویلاهای سبک روستیک هستند. افراد می‌توانند بر حسب شرایط و سلیقه خود، از سنگ‌های مختلف برای طراحی ویلا استفاده نمایند.

حال از آنجایی که بیشتر متریال استفاده شده در سبک روستیک به صورت طبیعی هستند، سبک معماری روستیک از ظاهری زمخت و خشن برخوردار است. دلیل آن هم این است که در بافت و رنگ بسیاری از متریال‌ها هیچ اصلاح و تغییری صورت نمی‌گیرد. البته باید خاطر نشان کرد که طراحی روستیک در عین زمخت و خشن بودن، فضای بسیار دوستانه و آرامش‌بخشی دارد. از دیگر موادی که در طراحی ویلا به سبک روستیک استفاده می‌شود، میتوان به آجر و گاها فلز نیز استفاده کرد. با این حال توجه داشته باشید که محیط جغرافیایی و طبیعت اطراف ویلا، در انتخاب مصالح آن نقش اصلی را دارند. برای مثال اگر به ویلاها و ساختمان‌های روستیک در یک منطقه کوهستانی دقت کنید، به جای چوب بیشتر با سنگ‌های ساب نخورده مواجه می‌شوید.

مطابقت فضای داخلی و خارجی ویلای سبک روستیک

 

مطابقت فضای داخلی و خارجی ویلای سبک روستیک

 

بدون شک ویلا در هر سبکی که باشد، باید فضای خارجی و داخلی آن با هم متناسب باشد. در سبک روستیک نیز به همین صورت است و باید علاوه بر توجه به دکوراسیون داخلی، به نمای خارجی و فضای خارج ویلا توجه شود. در اینجا به چند نکته برای ایجاد این تناسب اشاره می‌کنیم.

  • بهتر است از فضاهای بازشو بزرگ مانند درب و پنجره‌های روستایی قدیمی برای ویلا استفاده نمایید. درب و پنجره‌ها بهتر است رو به مناظر بکر و زیبا باز شوند.
  • پیاده‌روهای درون محوطه را متناسب با خانه‌های روستایی اجرا کنید. برای مثال از سنگ فرش‌های خاص برای آن استفاده نمایید.
  • ترجیحا از کفپوش‌های چوبی برای ویلا به سبک روستیک استفاده کنید.
  • همچنین جهت خاص‌تر شدن فضا، از سقف چوبی با تخته‌های چوبی پهن استفاده نمایید.

جمع بندی

سبک روستیک یکی از سبک‌های ساده بوده که سادگی خود را از خانه‌های روستایی گرفته است. در حال حاضر ویلاهای زیادی با این سبک ساخته و طراحی می‌شوند. در طراحی ویلا به سبک روستیک، باید از المان‌های طبیعی و موجود در طبیعت اطراف ویلا استفاده شود. برای مثال سنگ و چوب دو متریال مهم و اصلی هستند که در طراحی ویلاهای سبک روستیک نقش اساسی دارند.

 

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها