انواع سقف ویلا

انواع سقف وبلا

از مهم‌ترین قسمت‌های ساخت یک ویلای مناسب و با کیفیت می‌توان به نوع پوشش سقف آن اشاره داشت. متخصصین و مهندسین فعال در زمینه ساخت‌وساز عقیده دارند که برای هر مدل سقف ویلا لازم است بهترین نوع پوشش را در ساخت ویلا انتخاب کرد. امروزه با توجه به پیشرفت در زمینه‌های مختلف، صنعت ساختمان نیز تحولات بسیاری پیدا کرده است. در گذشته سقف تنها به عنوان یک سرپناه برای جلوگیری از ورود حیوانات و عوامل طبیعی چون باران به داخل خانه بود که تنها به استقامت و استحکام سازه‌ها توجه می‌کردند. در حال حاضر در کنار این موارد ایجاد ظاهری شکیل و درخور نیز در رأس امور است.

مزایای پوشش سقف به زبان ساده

پوشش سقف مناسب ویلا را می‌توان داخلی انتخاب کرد. همچنین برخی طراحان با توجه به نوع ویلا ممکن است آن را به صورت خارجی انتخاب کرده و استفاده کنند. مرغوبیت سقف را می‌توان از مهم‌ترین مزایای پوشش سقف دانست. آن چه باعث می‌شود بار‌ها بر کیفیت پوشش سقف تأکید شود اهمیت این مسئله است که سقف ویلا باید در دراز مدت بدون ‌آنکه کیفیت خود را از دست دهد یا رنگ ببازد، مقاوم و زیبا مانده و کاملا حفظ شود.
آن چه باید قبل از خرید پوشش سقف بدانید
نصب آسان، فاکتوری است که در بعضی موارد از نظر دور می‌ماند. گروهی این موضوع را فراموش کرده‌اند ولی می‌بایست عنوان کرد نصب راحت از مهم‌ترین مواردی است که باید مد نظر قرار داد. صرفاً نصب ساده مهم نیست، بلکه پوشش سقف انتخابی باید به نوعی باشد که بتوان آن را مطابق با میل و سلیقه معماران نصب کرد و زیبایی‌ آن را در معرض توجه قرار داد. دقت داشته باشید قبل از آن که در راستای خرید پوشش سقف اقدام کنید، آنچه که انتخاب شده باید در برابر زلزله و نیرو‌های ناشی از حوادث و بلا‌های طبیعی مانند باد با سرعت بسیار بالا، مقاوم باشد.
مقاومت در برابر حریق و آتش سوزی از موارد مهمی است که می‌بایست مورد توجه واقع شود. پوشش سقف را حتماً در صورتی انتخاب کنید که در برابر آتش سوزی و حریق درجه استقامت بالایی داشته باشد. اگر پوشش سقف برای ویلای شمال انتخاب می‌شود، باید نمونه‌ای باشد که مطابق و سازگار با آب و هوای شمال است. در واقع سقف ویلا باید با شرایط آب و هوایی نیز سازگار باشد.

معرفی انواع سقف برای باغ ویلا

یکی از اصلی‌ترین اجزای هر ساختمان سقف آن است. به‌طور کلی به عنوان پناهگاه آن به شمار می‌رود و ضمن بر زیبایی و مقاومت، به ساختمان هویت می‌دهد. در ادامه انواع سقف را را برای انتخاب بهتر معرفی خواهیم کرد. جهت انتخاب سقف باید دید تخصصی داشته باشید.

سقف پروانه ‌ای برای باغ ویلا

 

سقف پروانه ای برای باغ ویلا

 

سقف پروانه‌‌‌ای سقف مناسب باغ ویلا‌های غربی است که در ایران کاربرد زیادی ندارند. با این حال در صورتی که می‌خواهید طراحی باغ ویلای شما یکی طراحی لاکچری و منحصربه‌فرد باشد طراحی پروانه‌ای انتخاب مناسبی خواهد بود. این نوع طراحی باعث می‌شود تا آب باران در میانه‌ سقف جمع گردد. لذا می‌بایست سیستم خاصی نیز جهت تخلیه آب باران طراحی گردد. به طور کلی سقف پروانه‌ای هزینه‌ی طراحی، نصب و نگهداری بالایی دارد. بعد از نصب این سقف ساختمان شما به یک ساختمان فوق لاکچری و مدرن تبدیل خواهد شد.

سقف هرمی شکل برای باغ ویلا

سقف هرمی را اغلب باغ ویلا‌های غربی و اروپایی اجرا می‌کنند. از نظر ظاهر این سقف بسیار شیک و دلربا بوده و می‌تواند ظاهر ویلای شما را شیک و لاکچری نشان دهد. در رابطه با طراحی سقف هرمی، طراحان نظر مشترکی ندارند و ممکن است شیب‌های مختلفی را در طراحی این نوع سقف مشاهده شود. ساخت سقف هرمی به مهارت و تخصص بیشتری احتیاج داشته و مانند سقف تخت و یا حتی شیروانی نیست.

سقف چهارشیب

اگر با ساختمان‌های سنتی هلندی آشنایی داشته باشید قطعا می‌دانید که در ساخت طویله و انبارهای خود از سقف چهارشیب استفاده می‌کنند. در این مدل سقف با دو قسمت شکستگی در هر طرف شیب مواجه می‌شوید. به خط الراس بالا قطعه‌ای را متصل می‌کنند که شیبی ملایم داشته یا به صورت تخت است. قطعه‌ای دیگر که در قسمت پایین‌تر به دیوار اتصال پیدا می‌کند، شیب بسیار تندی دارد. طراحی به سبک سقف چهارشیب باعث ایجاد فضای بیشتری در زیر شیروانی می‌گردد.

سقف نیم شیب (نیم هرمی)

در غرب و ساختمان‌های مسکونی این منطقه و در برخی از ویلا‌های داخلی، سقف نیم شیب (نیم هرمی) محبوبیت دارد. سقف تخت و سقف شیروانی به راحتی قابلیت ساخته شدن دارند اما در مقایسه با آن‌ها سقف نیم شیب اندکی دشوارتر است زیرا ساختار‌های پیچیده‌تری از تیر عرضی و چوب بست برای این مدل سقف نیاز است.

سقف شیروانی چیست؟

حالتی سه گوش در نوع دیگری از سقف‌ها وجود دارد که در حالت دید از روبه‌رو دارای شیب است و ساختاری مثلثی شکل را به خود اختصاص می‌دهد. از گذشته تا به حال این گونه از سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این شیب قابلیت تغییر در دو حالت شیب کم و خیلی تند را دارد. در این مدل سقف کم‌ترین شیب ۱۵ درجه و بیشترین شیب را زاویه‌ ۷۰ درجه شامل می‌شود. انتخاب شیب به سلیقه بستگی دارد. اما یکی از معایب آن کم بودن ارتفاع و فضای اتاق است. ورق شیروانی، یوبوت، تیر دال و… نمونه‌هایی از سقف شیروانی محسوب می‌شوند.
وزن، عاملی مهم بوده که در ساخت سقف به آن توجه بسیاری می‌شود و با توجه به متریال استفاده شده در آن تغییر می‌کند. جهت داشتن یک سقف به سبک شیروانی می‌توان از مصالح سبک‌تر بهره‌برداری کرد ولی باید توجه داشت که مصالح استفاده شده و وزن سقف باید مورد تأیید مهندسین و متخصصان باشد. ضمن اینکه پس از ساخت، می‌بایست به صورت سالیانه سقف را چه از درون و چه از بیرون بررسی کرد.

انواع سقف شیروانی

 

انواع سقف یروانی

 

انواع سقف شیروانی به شرح زیر هستند:
• سقف شیروانی گالوانیزه: این مدل از سقف با ورق طرح سفال گالوانیزه اجرا می‌گردد که ضمن داشتن وزن سبک جزء مدل سقف شیروانی ارزان قیمت نیز به شمار می‌رود.
• سقف سفالی: از گذشته تا به امروز از سفال به عنوان یکی از مصالح کاربردی استفاده می‌شود. سفال قیمت بالایی دارد و به راحتی می‌شکند. با این حال یک متریال خاص محسوب می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید به ساختمان خود سبک قدیمی بدهید که محبوبیت بالایی دارد.
• سقف شیروانی با سنگ لوح: ویژگی مهمی که وجه تمایزی بین این سقف با سایر سقف‌ها ایجاد می‌کند مقاومت بالا است. مقاومت این مدل دو برابر بیشتر از سایر مدل‌های دیگر بوده و می‌توان از این سنگ‌ها هم در سبک مدرن و هم قدیمی بهره‌مند شد.
• سقف شیروانی چوبی: برای سقف‌های شیروانی در گذشته از چوب استفاده می‌شد. این نوع سقف در گذشته محبوبیت داشت اما امروزه طرفداران قبل خود را ندارد. دلیل این امر، معایب و آسیب‌پذیری در برابر آتش سوزی است.
• سقف‌های کامپوزیتی: سقف آسفالتی یا همان کامپوزیتی نوع دیگری از سقف شیروانی بوده که انواع و رنگ‌های متفاوتی دارند. ضمن اینکه نسبت به سایر مدل‌ها هزینه کمتری داشته و قابلیت نصب آسانی نیز دارند. در نتیجه این مزایا بسیار پر کاربرد است.
• سقف آندولین: طول عمر بالایی که ناشی از مقاومت سقف آندولین است سبب محبوبیت این مدل می‌شود. روشی مخصوص برای رنگ‌پذیری آندولین استفاده می‌شود. از این رو در شرایط آب و هوایی سخت، رنگ سقف به خوبی حفظ خواهد شد.
• سقف بتنی: از نظر ظاهری این سقف‌ها شباهت زیادی به تایل‌های سفالی دارند. ضمن اینکه مقاومت قابل توجهی دارد.

مزایای استفاده از سقف شیروانی

در مناطقی که سردسیر است استفاده از این گونه سقف‌ها انتخاب مناسبی خواهد بود. در واقع با توجه به باران و برف زیادی که در سال می‌بارد، کمک می‌کند تا آب باران به راحتی از لوله‌های سرازیر شده و به پایین بریزد. همچینین در زمان بارش برف به برف‌روبی نیاز ندارد. در واقع خانه شیروانی باعث می‌شود تا مقاومت مصالح استفاده شده در ساختمان افزایش پیدا کند و در معرض رطوبت قرار نگیرند. هزینه ساخت و نصب این سقف‌ها بسیار مناسب است. از سقف شیروانی می‌توان در مکان‌های مختلف همچون ویلا، آپارتمان، مناطق مسکونی و تجاری استفاده کرد.

سخن پایانی

امروزه با توجه به رشد صنعت ساختمان‌سازی، توجه به ظاهر ساختمان بسیار بیشتر شده است. بنابراین این موضوع باعث شده تا معماران و طراحان هر روزه انواع مختلفی از سقف را طراحی نمایند. مهم‌ترین فاکتور در انتخاب سقف می‌تواند آب‌وهوای منطقه مورد نظر باشد تا در صورت ایجاد شرایط نامناسب آب‌وهوایی مشکلی پیش نیاید. چنانچه قصد ساخت ویلا را دارید بهتر است با انواع سقف ویلا آشنا شوید.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها